ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Александър Джартов: BG-ALERT системата се задейства при тези условия
Автор: Екип Sofia24.bg 21:25 / 28.04.2025Коментари (0)316
©
Падналият проливен дъжд в Монтанско и Врачанско в късния следобед и вечерта на събота причини сериозни материални щети по къщи, улици, автомобили, овощни градини. Късмет е, че нямаше пострадали хора. Можеше ли обаче нещата да изглеждат по друг начин, ако системата за ранно оповестяване BG-ALERT беше задействана?

"За да бъде задействана системата, е необходимо да се изпълнят няколко условия. На първо място трябва да има информация, че ще се случи подобно събитие - а такава е нямало. След това тя трябва да достигне до кметове, областни управители, министри, а те да преценят дали да реализират ранно предупреждение. Трябва да се вземе решение на база преценка на всички фактори. Едва тогава компетентните органи биха могли да емитират съобщение, което BG-ALERT излъчи. От НИМХ трябва да дефинират прогноза, която обаче не е със 100% сигурност. Те все още нямат достъп до системата, така че да генерират съобщение. Институцията трябва да заяви достъп чрез МОСВ. Всеки компетентен орган преценява дали да използва приложението, за което се осъществява съобщение“, обясни директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Александър Джартов пред NOVA.

Системата за оповестяване при бедствие е конструирана така, че първо сигналът се подава от местната власт или от областният управител, когато се забележи, че има проблем. След това тази информация отива към пожарната, където се преценява дали има реален риск. Едва тогава сигналът се изпраща към телефоните на хората, които живеят в засегнатия район.

По думите на Джартов системата за защита при бедствия може да бъде активирана най-напред на локално ниво. 

"В Монтанско имаме обучени служители от Берковица, във Врачанско - от Бяла Слатина, Мизия и Козлодуй. Все населени места, които са страдали при наводнения. 85 са общините в национален мащаб, обучени за работа с BG-ALERT. В частите за придобиване на информация и изготвяне на съобщение трябва да се обучат още хора. При жълт код на опасност - изпращаме информация до регионалните дирекции на пожарната. При оранжев и червен - до областните управители, Националното сдружение на общините и ОД на МВР", заяви той.

В случая в Монтанско се оказва, че кметовете на населените места, които бяха потопени, не са отишли на задължително обучение, след което могат да изпращат сигнали към BG-ALERT. Те пък от своя страна поставиха на масата друг въпрос - как да прогнозират, че ще настъпи бедствие, без да имат достъп до радарите? Запитаха още дали всъщност в държавата има институция, която следи постоянно метрологичното време. Краткият отговор е да - НИМХ.


Още по темата: общо новини по темата: 2
30.04.2025 »
28.04.2025 »






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Март 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Пожари 2025
Бюджет 2025
Григор Димитров в турнири през 2025-а година
Войната в Украйна
Намериха мъртво 18-годишно момиче в Хасково, разследват убийство
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията