Застаряването е най-значимата демографска тенденция за България, а положителната е значителното намаляване на детската смъртност. Това показва отчетът за изпълнението на Националната демографска стратегия за 2020 година, цитиран от БНР.
През 2020-а в страната са регистрирани 59 440 родени деца, което е 4% по-малко спрямо предишната година.
Миналата година в страната са починали 301 деца на възраст до една година, а коефициентът на детска смъртност е 5 промила при 5,6 през 2019-а и 14,4 през 2005 г.
Средната възраст на жените при раждане на първо дете през 2020-а се увеличава с два месеца спрямо година по-рано и е 27 години и 5 месеца.
Извънбрачните раждания са почти 60% от всички. За 80 на сто от извънбрачните раждания има данни за бащата, което означава, че тези деца най-вероятно се отглеждат в семейна среда от родители, живеещи в съжителство без брак.
Броят на жените във фертилна възраст е 1,452 милиона, като намалява с 13 хиляди спрямо година по-рано.
Сключените бракове са 22 хиляди – със 7 хиляди по-малко спрямо 2019-а.
Разводите са 9 хиляди, като отбелязват спад от близо 1900.
Починалите са 24 700, което е ръст от 15 на сто спрямо предходната година.
Зареждане ...


08:38 / 05.11.2021
334






Анонимен
на 06.11.2021 г.
Това е новата мода.Затова 18-20г.кифли са с по 1-2 лапета,дори някои от тях самотни майки.А пък мъжлетата липсват...т.е.ходят да правят деца на други кифли.И борчове също.
smotan mc
на 05.11.2021 г.
Съвременни родители,на свободна практика...Нищо ангажиращо!
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.