Желязната църква в Истанбул посреща миряните на втория ден след Рождество.

Старозагорският митрополит Киприян води Утреня и света Златоустова литургия в българския храм "Св. Стефан“.

В службата участва и хора на Старозагорската опера.

Службата се води от Киприян и представител на Вселенската патриаршия.

Това е първата такава служба след началото на пандемията. Литургията за пореден път стана повод общността на цариградските българи да се събере за празника.

През тази година се навършиха 123 години от построяването на Желязната църква, която е най-ценният паметник на българското културно-историческо наследство в Турция.

По инициатива и с финансиране на турската държава и на българското правителство, църквата "Свети Стефан" бе основно реставрирана и през 2018 година.

Оттогава българската православна църква е един от най-посещаваните туристически обекти в мегаполиса.

Днес следобяд в българския Екзархийски дом в квартал Шишли в Истанбул ще се състои традиционното коледно тържество на учениците от българското неделно училище "Св. Св. Кирил и Методий".