С всяка изминала година ставаме все по-слаба и ненадеждна граница на ЕС. Главният секретар на МВР е основната фигура, която трябва да понесе вина за всичко случващо се в оперативното взаимодействие и липсата на координация между службите и институциите. Такава позиция изрази бившият вътрешен министър Цветан Цветанов във връзка с убития граничен полицай на българо-турската граница, цитиран от BG ON AIR, информира пресцентърът на ПП "Републиканци за България.
"Имаме техническо необезпечаване на патрулите ни. Максимално бързо
трябва да бъдат оборудвани всички екипи. Не е нормално да нямат
термовизионна система и да осветяват участък с фенер. Нямаме абсолютно
никакво оборудване на тези служители. През 2019 г. Frontex прие
стратегия за управление на външните граници на ЕС. Там е заложено да има
трансформация на цифрови технологии, за да има изпреварваща информация и
да не се излагат на риск нашите служители", коментира той.
Според Цветанов страната ни отсъства от лидерската позиция на Съвета на
министрите на вътрешните работи. В същото време Гърция стои изключително
стабилно и получава мощна подкрепа на ЕК.
"Българският министър на вътрешните работи е отзовал офицера ни за
връзка, който беше до ноември миналата година. Отзивите за офицера за
връзка бяха много добри, той знаеше перфектно турски език. Комуникацията
можеше да тече в реално време. Нека всички министри през годините да
кажат защо имаха такъв подход към офицерите за връзка. Аз не уволних
нито един от тези служители, а градихме доверие и надграждахме",
подчерта бившият вътрешен министър.
Цветанов намира за абсурдно изказването на вътрешния министър
Демерджиев, че България ще отговори със сила и мощни оръжия на агресията
срещу граничните ни полицаи.
"Тези служители имат необходимата подготовка, но са много уморени. В
един момент му даваш възможност той да превиши правомощията си. В
отсрещната страна има майки с деца. Представете си граничен полицай да
убие непълнолетни или бременни жени! Президентът Румен Радев трябва да реши дали министър Демерджиев да бъде отстранен", посочи бившият вътрешен
министър.
Зареждане ...


09:50 / 09.11.2022
588




Анонимен
на 09.11.2022 г.
Границата е на България, а не на ЕС.Ако трябва да се стреля без предупреждение към тези които я нарушават.Загиват наши момчета.Бог да го прости момчето.
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.