ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Цветелина Димитрова: Всяка година желаещите да се включат в "Духовни маршрути" стават все повече
© Фокус
Небет тепе
Интервю за предаването "Цветовете на Пловдив" по Радио "Фокус" с Цветелина Димитрова, управител на издателство "Летера" за поредните "Духовни маршрути в Пловдив". 

Какво ще бъде тазгодишното пътешествие с "Духовни маршрути в Пловдив“. За  кой пореден път го правите?

"Духовни маршрути в Пловдив“ тази година ще се състои за шести пореден път.

Те са част от културния календар на Община Пловдив и се осъществяват с финансовото съдействие на Общината по Компонент 1. Фестивали и значими събития. 

Добре, какво от Пловдив ще могат да видят тези, които ще се включат в духовните маршрути тази година?

Всяка година ние подготвяме осем маршрута, като първите четири се провеждат през месеците май и юни, а останалите четири са планирани за месеците септември и октомври. Темите всяка година са различни, тъй като си имаме верни привърженици, които идват от първата година, и ние не искаме да отегчаваме постоянните посетители. Така че всяка година тези осем теми, които предлагаме, са различни. Не се повторят темите от година в година.

Вътре са включени теми като археология, архитектура, история, литература, природа също, изобразително изкуство, театър, музика и въобще всичко, що се отнася до културата и което е свързано с нашия град.

Специално тази година, сега, маршрутите, които предстоят, са на тема "Археология, архитектура, история и природа“. Първият маршрут е на 10 май, сега, в събота, от 10.00 часа сутринта. Неговата тема е "Римският Пловдив“, "Късноантична сграда "Ирини“ и "Римски терми“. Наш водач ще бъде археологът Мая Мартинова-Кютова, която се е занимавала с разкопките и проучването на тези два обекта. Следващият ни маршрут е седмица по-късно, на 17 май, отново 10.00 часа. Темата този път ще бъде "Небет тепе“. Там водач ще бъде археологът София Христева, която беше ръководител на последните разкопки, свързани с Небет тепе, чието откриване беше съвсем наскоро.

След това, през юни месец, на 7 юни, имаме тема "Главната улица на Пловдив“. Там водач ще бъде историкът д-р Стефан Шивачев. Ще се разходим по цялата главна улица, от пешеходния мост до площад "Централен“, като ще бъде обърнато внимание на най-различни исторически теми, също и сгради, които вече не се намират на Главната, на архитектурата на сградите на Главната и подобни неща. Последната тема ще бъде на 14 юни, отново 10.00 часа. Тя е "Градската градина на Пловдив, след реконструкцията й“ и "Бунарджика“. Там, освен за история, ще си поговорим разбира се и за природа, и за растителността, която можем да видим на тези две места. Останалите четири теми ще ги обявим някъде в началото на септември, като наближи време за тях.

Събират ли се достатъчно хора на вашите разходки из Пловдив? Имате ли си постоянни такива, които любопитстват и искат да знаят и нови хора, които да идват?

Хубавото е, че от година на година желаещите стават все повече. Може би като се разпространява информацията от един на друг и чрез медиите, все повече желаещи има. И мен това, което ме радва, е, че не са само гости на града, ами може би 70-80% от хората са си пловдивчани, които са жадни да научат нещо повече за нашия град.

И е много добре, че сте привлекли специалистите, които могат да разкажат в детайли много неща, които обикновеният човек едва ли се сеща и може някъде да прочете.

Именно, за всяка тема е ангажиран специалист, който дълбоко познава въпросите, за които ще говорим, и се получава много интересно. Всъщност, аз досега получавам само добри отзиви за това, което правим.

Къде обикновено се събирате, или за всеки маршрут отделни сборни пунктове давате?

Ами, зависи от маршрута. Всеки път е различен сборният пункт, като това го обявяваме предварително. "Духовни маршрути в Пловдив“ имат страница във Фейсбук, там вече сме обявили първия маршрут. И за всеки следващ, като наближи времето, пускаме актуална информация.

Отделно от това, чрез Общината разпращаме информация до всички пловдивски интернет сайтове, които също публикуват за нашите маршрути. Така че лесно може да се разбере къде е сборният пункт и коя е следващата дата.

Постарали сте се да направите повечето маршрути в почивни дни, когато могат повече хора да се възползват.

Задължително са в почивните дни, събота или неделя. И също така се стараем да са преди обед, предвид това, че в Пловдив температурите вече от обяд нататък не са много подходящи за разходки. И искаме на всички да им е приятно, когато се разхождаме и научават нещо.

Виждам, че има специалисти, които не за първи път участват във вашите духовни маршрути. Т.е. те си остават едни постоянни ваши водачи.

Да, и също така се стараем да привлечем и нови хора. Просто за всяка година, в зависимост от темата, се свързваме или с вече познати водачи, или с нови.

А те лесно ли се съгласяват?

О, разбира се, с удоволствие. Никой не ми е отказал досега.

Ами добре. А защо сте ги нарекли "духовни маршрути“?

Чудихме се как. Те започнаха в далечната 2019-а под заглавие "Литературни маршрути в Пловдив“. Обаче хората, които присъстваха на тези маршрути, започнаха да задават допълнителни въпроси, които излизаха извън рамките на литературата. И за следващата година ние решихме да включим всички теми, които вече ви изредих. И някак си духовни маршрути ни стори така най-обединяващо като заглавие. 

И отново казваме, че на 10 май, в събота от 10.00 часа, ще разглеждате и ще се запознаят тези, които се интересуват и които ще дойдат, с късноантична сграда "Ирини“ и с римските терми. Това е любопитно.

Ние като се съберем пред сградата "Ирини“, вече заедно ще продължим нататък. Иначе става дума за тези римски терми, които бяха преди година-две експонирани в хотел на улица "Отец Паисий“. Аз дори мисля, че хората получиха награда за това, че успяха в един частен обект да експонират културно наследство и да го направят достъпно. Стараем се да включваме всяка година актуални неща и актуални открития. Тези терми на "Отец Паисий“ са най-прясно открити и експониране. Археолог Мая Мартинова се занимавала с тяхната експонация. Затова решихме там да отидем и тя да им разкаже от извора как се е случило всичко и какво можем да видим там.

Надявам се, че сме предизвикали интерес у хората!







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
България в еврозоната
България и Войната в Украйна
Купа на България сезон 2024/2025
51-ото Народно събрание
Закупуване на самолети F-16
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията