Решението на парламентарната криза е "Демократична България" да предложи председател на Народното събрание. Това се казва в позиция на "Движение България на гражданите", разпространена до медиите.

Ето пълния текст на изявлението на партията: 

Позиция

На Изпълнителния съвет на Движение България на гражданите

Изпълнителният съвет на Движение България на гражданите оценява

неуспешните опити за избор на председател на 48то Народно събрание като

срамни. Налице е парламентарна криза.

България се нуждае в момента, повече от всякога, от работещ Парламент,

който да приеме законите за справяне с енергийната, финансовата и

демографската кризи. Тази цел става заложник на партийни сметки, които

могат да доведат до там новоизбраният Парламент да няма нито един

работен ден в интерес на хората до насрочването на нови предсрочни

избори.

Последните два безплодни дни показаха, че номинациите на ГЕРБ,

Продължаваме промяната, ДПС, БСП и Възраждане не събират необходимата

подкрепа при сегашната политическа конюнктура. След 1997 г. сме

изправени пред нов исторически момент, в който демократичната общност

може да поеме лидерството. Считаме, че единственият изход от

парламентарната криза е Демократична България да предложи председател на

НС, който да получи подкрепата на останалите партии.

Недопустимо е следващите три месеца, през които парламентарните сили ще

преговарят за правителство, да бъдат пропиляни, вместо да се използват

за съдържателна законодателна дейност в посока на развиване на

електронното управление, облекчено производство на електроенергия за

собствени нужди, подкрепа за бизнеса и хората, бюджет, правосъдна

реформа и приемане на законите за усвояване на над 700 млн. евро по

"Плана за възстановяване и устойчивост“.