Зрелостниците ще пишат по Вариант 8 на 41 задача на държавния изпит по български език и литература. Той беше изтеглен в МОН в 6 часа тази сутрин, предаде репортер на ФОКУС.

Изпитният вариант беше генериран от 5 859 375 възможни комбинации. 

За матурата са ангажирани 13 800 квестори. Зрелостниците са разпределени в 783 училища и 4320 изпитни зали.

"Зрелостниците трябва да са в училищата около 8 часа, тъй като държавният зрелостен изпит започва в 8:30 часа", напомни Евгения Костадинова директор на Дирекция "Съдържание на предучилищното и училищното образование" в МОН.

Необходимо е да носят документ за самоличност и служебната си бележка за допускане до изпита, която може да е и на електронен носител.

Няма промяна във формата на теста за ДЗИ по български език и литература. Изпитът включва 41 задачи, от които 22 с избираем отговор, 16 задачи със свободен отговор, 2 с разширен свободен отговор и задача за създаване на аргументативен текст (интерпретативно съчинение или есе).

Матурата проверява знанията и уменията по граматика, правопис, лексика, способност за създаване на текст и за извличане на информация.

Началото на матурата по БЕЛ е в 8:30 часа, като зрелостниците трябва да бъдат в училищата поне 30 минути по-рано, да носят документ за самоличност и служебните си бележки.

Матурата проверява знанията и уменията по граматика, правопис, лексика, способност за създаване на текст, извличане на информация. Матурата по български език и литература е от три части. В първата има 23 въпроса със затворен и отворен отговор и трае 60 минути. Втората част е от 17 въпроса, отново за 60 минути. Третата част е 120 минути - тогава зрелостниците трябва да напишат интерпретативно съчинение или есе.