ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
И днес Пловдив сякаш е разцепен на две за "Альоша"
Автор: Цвети Тончева 17:03 / 03.03.2023Коментари (0)486
©
Паметникът на съветската армия в Пловдив, или "Альоша“, както пловдивчани го наричат умилително, и тази година стана център на честването на националния празник 3 март, предаде репортер на "Фокус“. Мястото е знаково и по традиция стотици се изкачват на върха в този ден, за да отдадат почит на руските освободители, колкото и спорно да е това днес. Тази година паметникът остана не дотам уважен.

Традиционно веднага след молебена, отслужен от митрополит Николай в катедралния храм “Св. Богородица", по обяд официалните гости се изкачиха на връх Бунарджика, където се издига снажната фигура на руския войник Альоша.  

Там имаше официални слова и церемония по полагане на венци и цветя, с участието на представителен взвод, венценосци и военен духов оркестър.

Всяка година една група признателни на руските освободители пловдивчани организирано се качват на върха в шествие, наречено "Поход на свободата“.

Все пак, не може да не отбележим, че паметникът на Альоша в Пловдив е един от най-известните в България паметници. Височината му е около 15 метра, а самата фигура, изработена от гранит е 10,5 м. Монументът е построен през 1957 година. Той е разположен в непосредствена близост до Паметника на освобождението на Пловдив от османско владичество.

За прототип на "Альоша“ е послужил Алексей Иванович Скурлатов, който приживе видя паметника си през 2007 година. Руснакът почина през  2013 година. Той е бил свързочник по време на Втората световна война. През 1944 г. докато Скурлатов работил в България по възстановяване на телефонната линия София – Пловдив, е направена снимка, използвана по-късно от скулпторите за изработка на фигурата на "Альоша“.

Тя се извисява покровителствено над града вече 66 години. Но след демократичните промени у нас паметникът на Альоша стана гореща тема за спорове и дискусии. Неколкократно са предприемани опити за премахване на пловдивския "Альоша“, но те и до днес остават безуспешни. Подобен опит е правен през 90-те години.

Тогава общинският съвет на Пловдив имал решение за премахването на паметника на Альоша, но след това то е било отменено от съда с мотив, че монументът е държавна собственост и местната власт няма право по закон да се разпорежда с него. 

Предложението за демонтаж на паметника е било внесено в Общинския съвет от тогавашния кмет на Пловдив Спас Гърневски /1995 - 1999 г./  с аргумент, че не е нормално над Пловдив да се извисява фигурата на войник на съветската армия - окупатор.  

И днес Пловдив сякаш е разцепен на две от такива, които обичат "Альоша и руските "освободители“, и такива, които ги смятат за "окупатори“ и искат час по-скоро да сринат всички останали паметници в тяхна чест.  

Особено разгорещен беше спорът за пловдивския Альоша миналата година, когато Русия нахлу в Украйна и започна война за територията и. Тогава се чуха призиви за взривяването на Альоша на върха, за опаковането му като бутилка кола-кола, и какви ли не още екзотики.

Днес обаче това отшумя и в Пловдив никой не показва открито желание за премахването на "Альоша“. Последният опит за това беше през септември 2022 година, когато местната власт загаси художественото осветление за три нощи на паметника на съветския освободител на Бунарджика. Светлината беше изключена след призива на общественици, обединени от инициативата "Мрак за светлина“.

Тъмният Альоша трябваше да напомни  за съветската окупация през септември 1944 година и за светлия 22 септември 1908 г. – българската Независимост. Това беше и малък жест към онези българи и пловдивчани, които не са съгласни "руски ботуш да им виси над главите“.

Очаква се още нещо смело – да се разреши на френския художник Мич Брезунек, който от години живее в Пловдив, да опакова Альоша за една седмица. Проектът му "Призракът е тук“ беше представен в художествената галерия в Пловдив през 2022 година. Брезунек иска да превърне Альоша в призрак, като го обвие в златисто наметало и така да осмислим просъветското си минало, тъй като историята се повтаря и се връща като призрак.

Французинът твърди, че проектът му не е политически, а само артистичен, и търси съдействие от държавната власт. Той е избрал за това седмицата около 9 май 2023 година.

Дали ще се случи това, предстои да видим.


Още по темата: общо новини по темата: 54
09.03.2023 »
04.03.2023 »
04.03.2023 »
04.03.2023 »
04.03.2023 »
04.03.2023 »
предишна страница [ 1/9 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията