Идва ли краят на лилавата приказка? Доскоро България беше производител №1 в света на лавандулово масло, а днес пазарът е сринат. Земеделски производители в Добруджа изкореняват насажденията си от лавандула и се отказват от отглеждането на етерично-маслени култури, докато продукцията им залежава по складовете.
От 2014 година насам тази култура агресивно превземаше добруджанските полета с двойно увеличение на площите всяка година, като миналата те достигнаха 90 000 дка, въпреки предупрежденията на икономистите, че производството на етерични масла у нас е хаотично и с ниска ефективност. Днес пазарът е замрял.
“Ситуацията е доста трагична. Няколко големи фирми от бранша преди няколко години надуха един балон, който в момента се спука и се спука в тяхна полза, защото се създадоха огромни насаждения", обясни Йордан Апостолов, земеделски производител и собственик на дестилерия за етерични масла.
С обещания за висока печалба бяха подмамени стотици малки земеделски стопани.
“250 лв. стигна преди 3 години килограм масло. Сега вече е 25 лева килограм масло! На тая цена няма как вече производителите да отглеждат лавандулови насаждения", каза пред Нова тв Иван Петров, производител на лавандулово масло
В някои части на добричка област вече са унищожени 2/3 от лавандуловите полета. Най-ощетени са дребните производители.
Зареждане ...


09:37 / 27.11.2022
386







Виктор1
на 27.11.2022 г.
Хаос в селското ни стопанство. Това е.
Първи и Вечни
на 27.11.2022 г.
Червените куфарчета пак търсели бързата далавера и пак с пръст в уста. Недалновидни като китайски комунисти,трепещи врабчета. Засяли си плодородните житни полета с лавандула и сами си повярвали. От "потомствени фермери" с червени куфарчета толкова. Тикви сяха вече, време е за хвойна за джин сега. Много вървяла...
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.