ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Инфлацията "изяжда" парите за пенсия
Автор: Екип Sofia24.bg 18:57 / 12.04.2025Коментари (0)592
©
Инфлацията изяжда парите на осигурените в частните универсални пенсионни фондове, а с това и надеждата им да получават високи пенсии на старини. Комисията за финансов надзор (КФН) публикува данни за доходността на пенсионните фондове за последните пет години, които показват, че повишението на цените е значително по-високо от реализираната доходност от управление на парите за старини.

Средногеометричната годишна доходност за периода 2020-2024 г. на различните универсални пенсионни фондове е между 0,79% и 3,25%, показват данните на КФН. В тези фондове се осигуряват всички работещи хора, родени след края на 1959 г., които не са се отказали от частния си фонд и не са прехвърлили парите си към държавното обществено осигуряване. За същия период средногеометричната годишна инфлация е 6,18%, показват изчисления на база данни на НСИ, което е близо два пъти повече от доходността на най-добре представилия се универсален пенсионен фонд.

Ако погледнем постигнатите резултати от управлението на парите на осигурените не средно за година, а общо за период от пет години, се оказва, че инфлацията отново е значително по-висока. Натрупаната за последните пет години доходността на различните универсални пенсионни фондове се движи между 4 и 17,36 на сто, показват изчисленита. За същия период натрупаната инфлация е 35 на сто, показват данни на НСИ. Оказва се, че повишението на цените за последните пет години е между два и осем пъти по-голямо от реализираната от фондовете доходност.

През последните две години доходността на пенсионните фондове е много добра, показват данните на КФН. Но значителната отрицателна доходност, реализирана през 2022 г., когато започна войната в Украйна, и по-слабите резултати през 2020 г. заради ковид кризата влошават представянето на фондовете общо за последните пет години. Резултатите на фондовете зависят от състоянието на международните капиталови пазари, защото голяма част от управляваните от тях пари са инвестирани в акции и облигации. За дълъг период от време винаги има периоди на подем, когато инвеститорите на борсите реализират големи печалби, но има и кризи и моменти на спад на индексите на фондовите борси. Пенсионното осигуряване е дългосрочно и затова е важно какви са резултатите от управление на парите на осигурените за по-дълъг период от време.

Пенсионните дружества имат много строги ограничения по отношение на инвестициите на парите в универсалните пенсионни фондове, а целта е по-голяма сигурност за парите за пенсии. При доброволните пенсионни фондове няма такива ограничения и парите на осигурените може да бъдат инвестирани по-свободно с цел постигане на-висока доходност. Данните на КФН показват, че действително реализираната доходност от доброволните фондове е значително по-висока от тази на универсалните.

За период от пет години натрупаната доходност от управлението на парите в различните доброволни фондове варира от 8,49% до 28,72%, показват изчисления на “Труд news". Но това отново е значително по-малко от инфлацията за същия период от пет години, която е 35 на сто. Сред причините за високата инфлация е догонващият характер на икономиката ни спрямо икономически по-развитите страни от ЕС. Докато не стигнем нивото на заплати и цени в държавите от Западна Европа, е нормално увеличението на доходите и инфлацията в страната ни да са по-големи, отколкото при тях.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Винетки 2025
Природни стихии
Хороскоп за деня
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Закупуване на самолети F-16
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията