ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Как се изучава религия в Европа и какви рискове крие?
©
Неподходящо структурираното религиозно образование може да задълбочи съществуващите разделения. До този извод достигат  Боян Захариев и Илко Йорданов от Институт "Отворено общество – София“ в доклада си, който анализира основни модели на религиозно образование в Европа, обусловени от исторически, културни и правни фактори.

Социално-юридическите аспекти на религиозното образование включват обществени дебати и съдебни спорове, особено в мултикултурни общества. Малцинствата и светските организации често оспорват законодателството в тази област. Европейският съд по правата на човека е разгледал множество казуси, формирайки сложна юриспруденция, но влиянието му върху националните политики остава ограничено.

Рисковете при въвеждането на религиозно образование включват потенциалната сегментация на обществото и утвърждаването на предразсъдъци между различните етно-религиозни общности. Вместо да насърчава диалога, неподходящо структурираното религиозно образование може да задълбочи съществуващите разделения. Друго предизвикателство е конфликтът между религиозните ценности и съвременните образователни приоритети, особено в областта на сексуалното образование и научните знания, поставяйки въпроси за баланса между религиозната свобода и обществения интерес в образованието.

Конфесионален, плуралистичен и секуларен - това са трите модела на преподаване на религия в училищата в Европа.

Конфесионалният модел (Гърция), който се характеризира с доминиране на една религиозна традиция в учебната програма. В Гърция православното християнство е конституционно признато за "преобладаваща религия“, което води до задължително религиозно образование с предимно православно съдържание (над 90% от материала). Този подход често е критикуван за ограничаване на религиозните свободи на малцинствата и създаване на дискриминационна образователна среда.

Плуралистичният модел (Австрия, Англия, скандинавските страни), който предлага по-балансиран подход към религиозното многообразие. Включва обучение, обхващащо различни религиозни и нерелигиозни перспективи. В Австрия това се реализира чрез паралелни учебни програми за различните вероизповедания. Английският модел е еволюирал към мултирелигиозен подход, включващ шестте основни световни религии. Скандинавските страни насърчават критичното мислене и сравнителния анализ на различни вярвания и етични теории, създавайки среда за междукултурен диалог.

Секуларният модел (Франция), който представлява противоположност на конфесионалния. Принципът на "laïcité“ налага строго разделение между религия и държава. Религията не се преподава като самостоятелен предмет, а като "религиозен факт“, интегриран в други учебни предмети (история, литература, философия). Този подход цели да предпази образованието от религиозно влияние, макар критиците да го определят като "индоктринация в секуларизъм“.


Още по темата: общо новини по темата: 18
09.05.2025 »
08.05.2025 »
08.05.2025 »
08.05.2025 »
08.05.2025 »
07.05.2025 »
предишна страница [ 1/3 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
България в еврозоната
Купа на България сезон 2024/2025
51-ото Народно събрание
Закупуване на самолети F-16
Катастрофи в България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията