Работа без трудов договор е сред най-честите нарушения на трудовите и осигурителните права в страната - това сочат получените в КНСБ сигнали за миналата година.
Сред най-засегнатите са в сферата на услугите, ремонтните дейности и ресторантьорството.
При започване на работа задължително трябва да се сключи писмен трудов договор, заяви националният секретар "Правна закрила на труда" в КНСБ Величка Микова.
По данни на синдиката работа без договор най-често започват млади хора, които се интересуват само от това да получават пари "на ръка", и работодателите лесно ги уговарят с аргумента, че върху тях няма да плащат данъци.
Главният експерт в синдиката Йордан Даскалов допълни, че освен, че трябва да сключват трудов договор, работещите трябва да са запознати и с длъжностната си характеристика
Проблем е, че част от работодателите смятат, че не е необходимо да я връчват на наетите от тях.
Какво губите, когато се осигурявате на по-нисък от реалния доход, който получавате?
Когато не ви осигуряват на реалния доход и вземате заплатата си в плик вашият работодател не внася реалните осигуровки и данъци и нарушава закона;
Когато не ви осигуряват върху реалния доход, губите и своите права. Какви са последствията, ако продължи така?
-ще работите по-дълго време до пенсия и ще се пенсионирате по-възрастен; ще имате много по-ниски доходи, ако се разболеете, останете без работа или излезете в майчинство. Причината е, че размерът на болничните, включително т. нар. "майчински“, е процент от официалната работна заплата.
- ще получавате по-ниска пенсия при достигане на възраст и стаж за пенсиониране, защото сте се осигурявали върху по-нисък доход.
- ще бъдат ощетени и Вашите родители - и те ще получават по-ниски пенсии. Със средствата, които постъпват в държавата от заплатата Ви днес, се изплащат техните пенсии.
- ще получавате по-трудно или помалък кредит от банка, когато Ви потрябва.
Зареждане ...


10:36 / 12.01.2025
1092







bentos
на 12.01.2025 г.
ако не стигне до пенсия човек плащал 20 години по 300 лв за осигуровки от заплатата си ще изгуби около 70000 лв които са достатъчни за създаването на малък фонд за базов доход в сп500 с около 10-15 % годишна възвръщаемост което е около 700 лв персонална пенсийка без да се налага да се надяваш на държавата в която си закрепостен.
Чичо Ичо
на 12.01.2025 г.
Работил съм 46 години и съм се осигурявал на 100% .Сега получавам 2 000 лв пенсия а съседа който ми се смееше навремето трябва да работи още 4 години за да получава социална пенсия
Anny55
на 12.01.2025 г.
А колко от нас работещите сега ще стигнем до пенсия с постоянното увеличаване на възрастта? Не ви отърва да кажете колко губи човек, осигуряващ се на пълната заплата, който не стигне до пенсия. Нищо, ще си ги носите на ония свят парите.
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.