ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Лекар: Когато туморът се открие навреме, шансовете за пълно излекуване надхвърлят 90%
© iStock
Илюстративен кадър
Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените – както в световен мащаб, така и в България. Информацията съобщена от УМБАЛ "Лозенец", споделихме по-рано днес. В тази връзка от лечебното заведение обявиха безплатни прегледи – ехография на млечни жлези – на 8 май. Желаещите могат да се възползват от възможността за профилактика, която може да се окаже животоспасяваща.

Относно начините, по които всяка жена може да се погрижи за здравето си и в това число превенцията и ранната диагностика, разбираме от д-р Лили Котетерова, лекар-специализант в Отделението по образна диагностика към УМБАЛ "Лозенец“.

Д-р Котетерова, защо е толкова важно да се обръща внимание на превенцията на рака на гърдата?

Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените както в България, така и в световен мащаб. Според данни на СЗО, всяка осма жена ще бъде диагностицирана с това заболяване през живота си. Именно затова ранната диагностика е ключова – когато туморът се открие навреме, шансовете за пълно излекуване надхвърлят 90%. Превенцията включва редовни профилактични прегледи, здравословен начин на живот и информираност за рисковите фактори.

Каква роля играе самопреглеждането и колко често трябва да се прави?

Самопрегледът не замества ехографията и мамографията, но е важна част от грижата за здравето. Препоръчваме на жените да го извършват веднъж месечно – най-добре 7-10 дни след началото на менструалния цикъл, когато гърдите са по-малко чувствителни. При жени в менопауза може да се избере една и съща дата всеки месец. При прегледа се търсят бучки или уплътнения, както и промени в размера, формата или външния вид на гърдата. Обръща се внимание и на зърното – дали е сплескано, обърнато навътре или отделя секрет. Проверява се за кожни изменения като вдлъбнатини, зачервяване или неравности, наподобяващи портокалова кора. Ако забележите нещо необичайно, веднага потърсете лекар.

Кои жени попадат в рисковата група и трябва ли да започнат прегледи по-рано?

В рисковата група попадат жените, които имат фамилна обремененост – например близък роднина с рак на гърдата или доказана генетична мутация (най-често в гените BRCA1 или BRCA2). Други важни рискови фактори са ранна първа менструация и късна менопауза, липса на раждания, наднормено тегло, тютюнопушене и заседнал начин на живот. При жените с висок риск препоръките за скрининг са да започнат прегледите по-рано – обикновено около 30-35-годишна възраст. За тях е подходящо комбинираното използване на мамография, ехография и при необходимост ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). За жените със среден риск, които нямат такива фактори, стандартно препоръчваме първа мамография около 40-годишна възраст, която се повтаря на всеки две години, като може да се допълва с ехография при необходимост. Важно е да отбележим, че ехографията не замества мамографията, но е много полезна като допълнителен метод, особено при по-млади жени с по-плътна жлезиста тъкан на гърдите.

Какви са последните данни за България? Какво показва статистиката?

По данни на Националния раков регистър, годишно у нас се диагностицират около 3 800 нови случая на рак на гърдата. За съжаление, близо 30% от тях се откриват в напреднал стадий, което значително намалява възможностите за ефективно лечение. Именно затова кампании като тази са толкова важни – те не просто информират, а спасяват животи.

Какво включва Националната кампания и как хората могат да се възползват от нея?

Основната цел на кампанията е да повиши информираността сред жените за значението на ранната диагностика. Най-важното послание е: не чакайте симптоми – бъдете една крачка напред и се преглеждайте редовно! Именно затова, в подкрепа на кампанията, УМБАЛ "Лозенец“ обявява безплатни прегледи – ехография на млечни жлези – на 8 май. 

Прегледите ще се извършват на 8 май, след предварително записване на тел. 02/96 07 682.

"Грижата за здравето започва с информираност и навременни действия. Превенцията не е еднократна мярка, а дългосрочен ангажимент – както към самите нас, така и към нашите близки. Националната кампания за борба с рака на гърдата ни напомня, че всяка стъпка към ранната диагностика е стъпка към спасен живот“, допълва д-р Котетерова.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
България в еврозоната
България и Войната в Украйна
Купа на България сезон 2024/2025
51-ото Народно събрание
Закупуване на самолети F-16
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията