Мургавелка от "Владиславово“ се жалва пред репортер на Varna24.bg, че новите модерни контейнери за отпадъци във Варна "спъват бизнеса“ за ромите, свикнали да се препитават като тарашат из боклука и прибират хартия, бутилки, храна и каквото дойде.
Разговорът тръгва спонтанно пред новите "уреди за боклуците“, както жената нарича контейнерите.
При натискането на педала на съда за смет, жената с изненада открива, че може по лесен начин да се вмъкне в контейнера и да разгледа какво има вътре.
Споделя, че и преди това се опитвала да "проучи" съдържанието, но капака постоянно падал върху главата й, та било много трудно в тъмното да види вътре има ли ценни находки.
"С тия новите уреди за боклуците безработни ни направиха! Добре си ни беше преди, всичко се виждаше, открито беше и лесно се намираха вътре разни неща. Трудно стана!“, коментира циганката.
Разказва, че когато не може да намери достатъчно вторични суровини по контейнерите, за да изкара някой лев, обикаля квартала и предлага услугите си на хора, които прибират дърва, изхвърлят повече боклук след ремонт или имат нужда от някаква друга помощ. Няма тарифа, взема, колкото й оставят.
В същото време обаче има и сигурни доходи, защото работи в чистотата. Твърди, че не я мързи да работи, но преди изкарвала повече от хартия и пластмаса, отколкото от метене на улиците.
Както медията ни информира, Варна вече вижда ефекта от новата система за сметопочистване, която е сигурна и ефективна.
Дружеството "ЗМБГ“ АД, коeто извършва дейностите по събиране и транспортиране на отпадъци, почистване и поддържане на чистотата на места за обществено ползване на територията на Община Варна, ползва опита на италианската фирма NORD Engineering - световен лидер в областта на сметосъбирането. Системи като тази, която се въвежда поетапно във Варна са приложени в огромни градове като Париж, Барселона, Рио де Жанейро, Флоренция, Севиля, Истанбул и много други.
Морският град е иноватор за България, след като вече въвежда предложеното от NORD Engineering ноу-хау за събиране и транспортиране Системата за събиране на отпадъци (NORD EASY SYSTEM) е новаторски метод, който ще опрости процеса на събиране на отпадъци. Иновативното в нея са както новите контейнери, така и новите сметоизвозващи машини и специализираните хардуер и софтуер за управление и контрол.
Съдовете са удобни за ползване, тъй като капакът се отваря и с педал, след което автоматично се затваря.
Това означава, че отпадъците няма да бъдат разпилявани от птици и бездомници.
Припомняме и какво призоваха от фирма ЗМБГ:
Спазвайте указанията, написани на новите контейнери, за да ги запазите!
Не оставяйте отпадъците си извън контейнерите!
Не оставяйте стари дрехи до контейнерите!
Не оставяйте строителни и едрогарабиртни отпадъци в и около контейнерите!
Не оставяйте отпадъци за рециклиране в контейнерите!
Не оставяйте опасни отпадъци в контейнерите!
Строителните фирми, които извършват ремонт са длъжни да извозват тези отпадъци на специално предназначени за това места!
Поискай да живееш в един по-чист свят! Бъди част от решението, не от проблема!
Подай сигнал за нарушение-не бъди безучастен!
052 820 295
052 820 152
За извозване на едрогабаритни отпадъци до 1.5 клуб м. е публикуван график за извозване на едрогабаритни отпадъци от всеки район на сайта на община Варна. За по- големи количества тел. 052 503 801
За предложения и идеи как да опазим и подобрим градската среда – тел. 052 820 388 или на https://signal.varna.bg/bg
Зареждане ...


10:42 / 21.01.2022
553






Анонимен
на 22.01.2022 г.
Браво на хората които са въвели този начин на събиране на отпадъци. Остава и ние като общество да сме отговорни .
Анонимен
на 22.01.2022 г.
Добре .Ама кога ще са в целия град
Анонимен
на 21.01.2022 г.
В един друг град тази система се ползва от една година.
Анонимен
на 21.01.2022 г.
Вече няма котки покрай новите контейнери.
Анонимен
на 21.01.2022 г.
Тези контейнери са много по- добри от старите метални . Всяка сутрин от 6ч или по - рано събирачите на боклук викаха , крещяха и блъскаха контейнерите нарочно, за да събудят всички наоколо. Сега е съвсем друго.
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.