ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Неразказаната история за стълбите на Каменица
Автор: Цвети Тончева 15:12 / 16.04.2025Коментари (0)722
© Фокус
Интервю за предаването "Цветовете на Пловдив" по Радио "Фокус" с Видин Сукарев, за историята на стълбите на Каменица в Пловдив.       

Какво се знае за стълбите на Каменица? Кога са направени те, какво е имало преди тях? От археологическа гледна точка имаме информацията, но как са се развили нещата в по-ново време? 

Тези стълби са правени в доста ново време, в самото начало на 60-те години. Не съм имал възможност да се занимавам задълбочено с този въпрос и да датирам. Според документите, с които съм работил, това е идея, която е реализирана по време на управлението на Атанас Костов. Той е един кмет, сравнително малко известен, но очевидно човек с качества, защото доста неща са направени по негово време. Имам сведения, че е автор и може би идеен двигател на тази инициатива - да се направи стълбище, заедно с тогавашния архитект Желязко Стойков, който живее малко по-нагоре от Сахат тепе. Мисля, че идеята е вдъхновена, но това не съм го проверявал никъде, от красивите стълбища, които много често се срещат в Италия, особено в Рим, но и в други градове, в които има такъв подобен релеф.

Може би идеята е била да свържат стълбите с тепето?

Да, да, точно. Те водят към Дановия хълм. Да се оформи един ансамбъл, който ние сега виждаме. И преди това там не е имало достъп към тепето. Имало е сгради, имало е магазини. Наричали са ги Чипевия базар. По името на фамилията Чипеви, известна пловдивска фамилия. И така, всъщност е реализирана идеята. По това време е направено и Бирхалето - заведението Каменица, което помнят по-възрастните пловдивчани.

То е било знаково заведение.

Да, да. Когато писах монографията си за туристическата инфраструктура на Пловдив по време на социализма, ми направи впечатление точно тази градоустройствена промяна, която никак не е малка, защото е както визуална, така и функционално структурна.

Иначе, аз работя на ул. "Ангел Букурещлиев“ и много често ползвам тези стълби. Ако ги няма тези стълби, можем да си представим как трябва да се обикаля или от едната страна, или от другата на главната улица. Така че това е, което мога по-накратко да кажа, но това е и основното. После вече знаем историята. От по-ново време тези стълби бяха допълнени с  водната каскада и действително са интересни. Идеята за нея беше при управлението на кмета Иван Тотев. Не знам дали абсолютно изначално е негова, но със сигурност той я е приел присърце. Имам спомен, защото сме говорили.

Аз след известно време установих, защото имам роднини в района на Дряново, че това много ми е познато от някъде. И се оказа, че и в Дряново има същото стълбище с водопадче. Нещо ново. Това са нормални неща, но със сигурност отлежават.

Сега това пространство се е превърнало по естествен начин в своеобразна сцена, така да се каже, защото се ползва по този начин.

Да, сцена, атракция и със скулптурата на Мильо, с надписа, сега и с тези цветя, които се нарисуваха. Аз си мисля, че трябва да се обърне повече внимание на естетиката на стълбите, но това вече ще е доста по-сложно. Защото стълбите, аз считам, че са вдъхновени от това, което е било в Италия, но са доста далеч от тези, които сме виждали там. Просто, самата обработка, самият материал не е това, което е примерно в Италия.

Е, да се надяваме, че в бъдеще някой ще обърне внимание и на това. А за Паметника на Мильо какво знаете Вие?

Аз, като историк, гледам по-назад в миналото. За Паметника на Мильо по-скоро имам някакъв спомен кога се е появил, въпреки че не мога да го конкретизирам. По-скоро дебата помня - трябва ли да има паметник точно пък на Мильо, защото той е особена фигура. Въпреки че аз си мисля, че трябва да има паметници само на велики национални герои. Паметникът е нещо, което трябва да напомня за различни хора, пък Мильо по един или друг начин е от градския фолклор. Но най-важното е, че предизвиква интерес. Все пак ние трябва туризъм да развиваме и да бъдем атрактивни. 

Всъщност, Атанас Костов е много интересна личност. Аз знам малко за него, единствено това, което се е случило, което съм чел в протоколите.

Какво друго интересно е направено в Пловдив по негово време? 

Ами, например има и някои спорни дейности. Не всичко е зависело от него. Както знаем, тогава нещата са се решавали на по-високо партийно ниво, но всичко се е изпълнявало от Градския народен съвет.

Примерно, тогава е построен хотел "България“, който вече не е "България“, но лошото е, че е бутнат Гражданския клуб. Всъщност съборен е стария хотел "България“, който се е намирал там, където е сега градинката, където някога имаше въртележка, до джамията.

Също така по това време е построен и Дома на младоженците, който сега не е нещо много атрактивно, даже не знам доколко се използва. Но всъщност това е първият такъв дом в България.

Доста снимки има от времето, когато Юрий Гагарин посещава Пловдив. Това е интересното, че той буквално само дни, след като извършва първия космически полет, след това идва в България и посещава Пловдив, по времето на Атанас Костов.

Та, доста неща се правят по негово време, но неприятното е, че кариерата му бързо приключва, защото той е племенник на известен комунистически функционер, излязъл от Пловдив - Антон Югов. Преди това и по времето на управлението на Атанас Костов, той е министър-председател, но пък се оказва, че е един от противниците на Тодор Живков или по-скоро Тодор Живков вижда в него някакъв по-опасен бъдещ опонент. Но Тодор Живков поне не е отстранявал опонентите си както преди това се случва при неговите предшественици. По-скоро ги поставят в изолация и са в немилост от гледна точка на това, че нямат достъп до управлението. Иначе със сигурност са в много по-добро положение от повечето български граждани. Имал е "по-меки ръкавици". Но всъщност, отстраняването от власт на Атанас Костов е свързано именно с отстраняването и на хората около него.

Така че общо взето, понеже не съм се занимавал по-сериозно с политическа партийна история, не съм и следил, но съм чел стратегически документи от онова време, заседания съвместни на местни и национални органи на властта, и се вижда, че той е подготвен, компетентен и се грижи за развитието на града. Това мога да кажа като впечатление. Управлявал е примерно около 3 години. Като доста по-различно е било. В смисъл сегашните кметове се избират директно, тогава са се избирали от Градския народен съвет. Уж са се избирали, пък те естествено са ги номинирали пред другарите. В смисъл голяма част от членовете на Градския народен съвет, особено тези, които са на по-видни позиции, специално тези в Изпълнителния комитет, са членове и на Градския комитет на БКП, или пък на Окръжния, някои са и на Централния комитет. Така че има доста преплитане. То точно това е тоталитаризмът.

Това в случая е много интересен период, техните избирания и назначавания не съвпадат с изборите. Общо взето си ги слагат както си решат по-горе разположените власти.

Иначе, специално Атанас Костов идва на власт във връзка с една структурна промяна – за известно време Пловдив става център на окръг така, както до ден-днешен е София област. Така през 1959 година се извършва административна промяна. И тогава Пловдив и Варна, заедно със София, също са градове окръзи. После обаче това се променя.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Снукър
Дете почина напът за Пирогов
Гергьовден 2025 г.
Световна черна хроника
Предметът "Добродетели и религии" в училище
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията