За ново предложение в сферата на висшето образование заговори финансовият министър Асен Василев. Както вчера стана ясно, правителството е подготвило законопроект, с който студентите, които са държавна поръчка, да бъдат освободени от семестриални такси.
Днес финансовият министър Асен Василев коментира пред журналисти, че може би трябва да се помисли за по-специален механизъм.
"Моето лично мнение е, че е добре българските студенти да се възползват от безплатно образование, но начинът, по който според мен трябва да стане е, както е програмата "Стамболов". Ако се възползвате 5 години от безплатно образование, след това да имате задължение да работите 2-3-4 години в страната, за да може страната да си върне тази инвестиция, която е направила в студента".
"Мисля, че един такъв балансиран подход, в който се облекчава студентът и неговото семейство, но пък същото време самият студент поема една отговорност обратно да работи няколко години в страната срещу това безплатно образование, може би бил по-балансиран", каза още той.
Василев уточни обаче, че крайното решение ще бъде на парламента. Той увери, че в държавния бюджет има резерви, които да бъдат разходвани именно за тази мярка.
Зареждане ...


17:57 / 30.01.2024
830





Илиян Н С
на 31.01.2024 г.
Върнаха се до Концепцията на СОЦИАЛИЗМА! И ПУТИН и МОСКВА тук няма НИЩО ОБЩО!
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.