Национален протестен митинг-шествие за енергийната независимост блокира центъра на София, предаде репортер на Sofia24.bg. Миньори от комплекса "Марица Изток" се събраха на пл. "Св. Александър Невски" и в 12.00 часа от там започна шествие по бул. "Цар Освободител", бул. "Княз Александър Дондуков" до Министерски съвет. Акцията е под наслов "В защита на енергийната независимост на България".

Демонстрацията е под наслов "В защита на енергийната независимост на България“ и е организирана от КНСБ и Конфедерация на труда "Подкрепа“.

Синдикалистите искат решение за бъдещето на въглищния сектор в страната, не само за "Мини Марица Изток“ – цели три района са засегнати от този проблем. Те прогнозират тежка зима и предупреждават, че при евентуална енергийна криза може да се стигне и до социална криза. Настояват закриването на работни места в страната да бъде съчетано с устойчива алтернативна заетост в засегнатите райони.

Протестиращите ще внесат на среща с премиера декларация на синдикалните организации КНСБ и КТ "Подкрепа", подкрепена от подписите на 105 000 души.

Янев ще се срещне с ръководствата на КНСБ и КТ "Подкрепа".