За никого не е тайна, че заплатите в София са най-високи в цялата страна. Разликата в заплащането спрямо останалите населени места е драстична, което показва неравномерното икономическо развитие, обхванало България.
Средната брутна месечна заплата у нас възлиза на 1 543 лева (1 197 лв. нетно) към края на месец септември тази година, сочат данните на Националния статистически институт. От началото на годината средното възнаграждение е нараснало със 75 лева или 5%.
За 12 месеца повишението скача до 10% или 146 лева. За сравнение, към края на септември миналата година, средната заплата е била 1397 лева (1084 лева нетно).
Абсолютен шампион по размер на средната брутна заплата е София (град), където средното възнаграждение достига 2 073 лева. Това е ръст от 10% или 205 лева на годишна база.
На фона на столицата, средната заплата във всички останали градове не надминава прага от 1 500 лева.
Изненадващо или не обаче, най-висока средна заплата след София бива отчетена в Разград – 1484 лева!
Челната петица се допълва от Варна (1438 лв.), Враца (1416 лв.) и Стара Загора (1414 лв.). Пловдив се намира чак на шеста позиция със средно брутно възнаграждение от 1351 лева към края на септември.
Най-ниска средна заплата в България се отчита в Благоевград – едва 1 016 лева брутно (788 лв. нетно). На второ място се нарежда отново представител на Югозападния регион, а именно Кюстендил (1039 лева). Челната тройка се допълва от Видин, където средната брутна заплата възлиза на 1 046 лева.
Сред останалите областни градове с най-ниски средни заплати у нас са Хасково (1 093 лева), Сливен (1 130 лева), Монтана (1156 лв.), Смолян ( 1 173 лв.), Кърджали (1 178 лв.) и Велико Търново (1 177 лв.).
Във всички останали областни градове средната брутна заплата надхвърля прага от 1200 лева (931 лева нетно).
Зареждане ...


15:51 / 12.11.2021
488






Анонимен
на 12.11.2021 г.
Да да ако гледаме и вярваме на статистиката ви, ще излезе че всички взимаме над средната заплата... Знаем ги тия работи и стига сте се филмирали вече... Масово се работи за 650 - 800 лв... Рядко има някой който да вземе 1000 лв... Ама да тя статистиката ви е малко от сорта "единия яде кюфтета, а друг яде картофи... Средно всички ядем мусака"... Затова не сравнявайте ИТ сектора които взимат по 3-4 бона, със хора който работя средно за по 750 лв... Със тоя скок на цените и да взимаш 1500 лв, пак няма как да изкараш месеца без да се ограничаваш максимално от почти всичко... Затова тия статистики си ги запазете за себе си... Народа като отиде до магазина вижда за какво иде реч и всеки един от нас знае как изкарва едвам месеца от заплата до заплата...
minius
на 12.11.2021 г.
Дрън-дрън. Числата са по области. Враца е нагоре заради Козлодуй, Стара Загора - заради Мариците.
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.