През последните години безкасовите плащания станаха все по-популярни, но въпреки това в много малки магазини все още липсват. Причините за това са комплексни и включват както финансови, така и административни пречки.
Обяснението за решенията на търговците са прости. Да започнем с това, че инсталирането на ПОС терминал не е безплатно. Търговците заплащат такси за инсталация, месечна поддръжка и комисионни за всяка транзакция. Според условията на различните банки, тези комисиони варират между 0.5% и 2% от стойността на плащането. За малките търговци, които работят с ниски маржове, тези разходи са значителни.
От друга страна, инсталирането на ПОС терминал изисква интеграция със счетоводната система на обекта. Наредба Н-18 на НАП регламентира изискванията за отчетността на плащанията, а това понякога усложнява процеса за малкия бизнес.
И, ако в големите градове, избягваме кеша, то в определени региони, клиентите все още предпочитат плащане в брой. Малките търговци, които разчитат основно на местни клиенти, не виждат достатъчно голям стимул да внедрят ПОС терминали.
Не се сърдете на малкия търговец и той се чуди как да оцелее при тази конкуренция.
И ако сме готови да влезем в обувките на Иван, Жоро или Петя – нашите приятели от магазините в квартала, то не без основание се гневим на едни други такси, които пак са свързани с ПОС терминалите.
През последните месеци забелязваме увеличаване на таксите за наложен платеж при куриерските услуги. Някои фирми вече начисляват фиксирана такса от 2 лева за плащане с карта при доставка. Това вероятно е свързано с високите разходи за обработка на картови транзакции.
По този начин търговците и куриерите прехвърлят част от разходите за безкасовите плащания върху крайните потребители.
Има си и алтернативи
– Някои малки търговци започват да използват мобилни приложения за разплащания
– QR код плащания – Тази опция набира популярност, тъй като не изисква допълнително оборудване за търговеца.
– Олекотени ПОС решения – Някои банки предлагат по-достъпни мобилни терминали, които намаляват административната тежест.
Остава големият въпрос – кога ще дойде краят на парите кеш. В много страни от Европа, по-голямата част от плащанията са именно безкасови.
Зареждане ...


08:44 / 26.02.2025
798






EFG
на 26.02.2025 г.
Защото под определена сума магазинчето плаща транзакцияата така,че са принудени или да си плащат или да имат минимална сума за плащане с карта за да си го покрие банката.
Незнам
на 26.02.2025 г.
"За малките търговци, които работят с ниски маржове, тези разходи са значителни." - кои са тези малки търговци??? Като те тварят с 2%, пренасяш към потребителя и това е...малките квартални магазини не са конкуренция на големите вериги, че да пилят цените!!! Те са за удобство на клиента и клиентът плаща "премиум" за услугата да отиде по гащи до ъгъла и да си купи нещото, което е забравил и е адски глупаво ОЩЕ да не са го разбрали, че плащане с карта е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!!!
Anny55
на 26.02.2025 г.
Как да има, като банките знаят само да скубят и скубят за всяко нещо ... и накрая ще излязат победоносно да заявят, че приходите им са милиарди.
nevena_t
на 26.02.2025 г.
Даже и в пощите няма ПОС терминал,да не говорим в Изи Пей касите,където вървят големи суми!
Гешев
на 26.02.2025 г.
То по-скоро въпросът е защо 95% от малките магазини не издават касови бон?
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.