Жегата с цената на тока за промишлеността е на път да удави ВиК

сектора. Управителите на 22-те дъщерни дружества в "Български ВиК

холдинг“ ЕАД са поставени в ситуация да не могат да плащат двойните и

тройни фактури за електроенергия, които получават през последните месеци.

ВиК операторите, които са 51% или 100% държавна собственост, не правят

изключение от бизнеса в страната, който се задъхва от галопиращите цени на

електроенергията на Българската независима енергийна борса. 22-те ВиК

дружества от "Български ВиК холдинг“ ЕАД осигуряват питейна вода и ВиК

услуги за над 4,3 млн. граждани в България. Заради жегата с цената на

енергоносителите, кризата в промишлеността се задълбочава.

ВиК дружествата са енергоинтензивни, ползват електроенергия за

помпените станции за питейна вода, за компресорните помпени станции, за

пречиствателните станции за питейна и отпадъчна вода и др.

Всичко това е необходимо, за да може гражданите да имат течаща вода в домовете си.

Цифрите са красноречиви как рекордно скъпият ток през последните

месеци се отразява на сметките, които ВиК операторите трябва да платят на

ЕРП-тата и другите доставчици на електроенергия. Ето и данните, които

"говорят“ сами:

"ВиК“ ЕАД – гр. Бургас е консумирало през август 2019 г. 5149 МВтч за

657 000 лв. без ДДС, през август 2020 г. – 4254 МВтч за 601 819 лв. без ДДС,

а през август 2021 г. – 5013 МВтч за 1 342 686 лв. без ДДС.

"ВиК“ ООД – гр. Враца е консумирало през август 2019 г. 1455 МВтч за

230 819 лв. без ДДС, през август 2020 г. – 1258 МВтч за 214 430 лв. без ДДС,

а през август 2021 г. – 1232 МВтч за 512 568 лв. без ДДС.

"ВиК“ ЕООД – гр. Плевен е консумирало през август 2019 г. 2480 МВтч за

408 689 лв. без ДДС, през август 2020 г. – 2795 МВтч за 384 092 лв. без ДДС,

а през август 2021 г. – 2612 МВтч за 705 185 лв. без ДДС.

"ВиК“ ЕООД – гр. Пловдив е консумирало през август 2019 г. 5798 МВтч за

935 953 лв. без ДДС, през август 2020 г. – 5630 МВтч за 759 193 лв. без ДДС,

а през август 2021 г. – 5932 МВтч за 1 591 447 лв. без ДДС.

"ВиК“ ЕООД – гр. Смолян е консумирало през август 2019 г. 576 МВтч за

107 590 лв. без ДДС, през август 2020 г. – 557 МВтч за 97 084 лв. без ДДС, а

през август 2021 г. – 710 МВтч за 189 297 лв. без ДДС.

Фактурите за септември тепърва ще пристигат във ВиК дружествата.

Политика на българското правителство и на ВиК Холдинга е да осигурят

качествена водоснабдителна услуга за населението, да обновят остарялата и

амортизирана ВиК инфраструктура, да се изградят пречиствателни станции

за питейни и отпадъчни води с внедряването на иновативни енергоефективни

технологии, да се намалят загубите по мрежата. Плановете и проектите

изискват инвестиции, за част от тях е осигурено финансиране.

В безпрецедентната ситуация с цената на енергоносителите управите на ВиК

операторите трябва да довършат започнатите проекти в срок и в същото

време да осигурят средства за покриване на непредвидените разходи за

електроенергия, за да имат гражданите постоянно течаща вода в домовете си

в ситуация на пандемия.