Възможните отговори на "Христос воскресе!" са много, някои от тях обаче са неправилни. Грешният отговор идва от това, че не сме напълно запознати със същността на поздрава.
Нямаме строго определен правопис за отговора, но тъй като израза "Христос Воскресе" е на църковнославянски, би следвало да се спазва църковнославянският правопис.
Затова правилно написаният поздрав е "Христос воскресе", а не възкресе или възкръсна. Отговорът на този поздрав е "Воистину воскресе". Думата воистину е черковнославянско наречие и означава "наистина“.
Събота срещу неделя в полунощ е времето, в което всички християни се поздравяват с "Христос воскресе!“. Традицията повелява обиколка на църквата и всяка година вярващите отиват на свещеното място, за да запалят свещ и да отнесат пламъка в дома си за здраве и благоденствие през цялата година.
Сутринта, на първия ден от Великден започваме с великденската борба с яйца, на трапезата се нареждат любимите козунаци и цялото семейство се събира, за да усети уюта на светлия празник, пише ladyzone.bg.
Зареждане ...


10:30 / 20.04.2025
1215







Анонимен
на 20.04.2025 г.
Не означава "наистина", а означава "в истината" (в името на истината, за да докаже, че е говорил истината)
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.