ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Проучване: Вижте кои са най-безопасните места, ако започне Трета световна война
Автор: ИА Фокус 14:46 / 10.05.2024Коментари (1)817
©
С глобален запас от около 13 000 ядрени бойни глави всички знаем, че една ядрена война би била катастрофална. И макар че вероятно не искаме да мислим за ядрен апокалипсис, ни е минавало през ума кои страни са най-добрите за живеене (ако въобще остане някоя), когато става въпрос за оцеляване.

Проучване, публикувано в списанието Risk Analysis разглежда няколко островни нации, които биха могли да продължат да произвеждат достатъчно храна, за да изхранват населението си след "внезапна катастрофа, намаляваща слънчевата светлина", като ядрена война, супервулкан или астероиден удар.

От началото на руско-украинската война през 2022 г. и последвалото геополитическо напрежение страховете от ядрена война накараха мнозина да се питаме какво би означавал един ядрен конфликт за човечеството и планетата.

Истината е, че би имал опустошителни последици - от първоначалните смъртни случаи при директните взривове до продължителните ефекти на радиацията. Ще има и срив на технологиите, дори на места, смятани за най-вероятни за оцеляване. Това сериозно би възпрепятствало сътрудничеството, координацията и устойчивото производство на храни.

Според проучване на университета Рутгерс повече от пет милиарда души, приблизително 63% от сегашното население на света, биха умрели от глад в резултат на пълномащабна ядрена война. Една ядрена война също би довела до 97% намаление на производството на храни в Китай, Франция, Русия, Обединеното кралство и САЩ. Въпреки това, вероятно ще има оцелели по целия свят, дори и в най-тежкия сценарий.

Разбира се, тези в най-издръжливите нации биха имали най-голям шанс да избегнат пълен колапс. Проучването, публикувано в Risk Analysis, сравнява 38 островни държави по 13 фактора, сред които производство на храни, енергийна самодостатъчност, производство и въздействието на бедствието върху климата, наред с други точки. Нека видим кои заемат първите пет места в класацията.

5. Филипините, Мавриций и Индонезия

В дъното на класацията на най-добрите страни за оцеляване в ядрена война са островните държави Филипините, Мавриций и Индонезия. Според проучването тези нации биха могли да произвеждат достатъчно храна след ядрена война.

Различни архипелази вероятно крият някои острови, които са индивидуално самодостатъчни. Освен това има потенциал за продължаване на регионалната търговия между Индонезия и Филипините. Въпреки това историята на корупцията и социалната нестабилност в тези нации може да постави устойчивостта им под съмнение, според проучването.

4.  Соломоновите острови и Вануату 

Ако погледнем към Океания, жителите на малките островни нации като Соломоновите острови и Вануату със сигурност ще оцелеят. Това до голяма степен се дължи на тяхната тропическа география и обилното производство на храна. И двете нации обаче нямат високотехнологично производство и икономика на знанието, което би им затруднило да си стъпят на краката. Въпреки това, те потенциално биха могли да участват в търговията с други оцелели близки нации.

3. Исландия

Исландия, единствената нация в Северното полукълбо в проучването, също е една от най-безопасните зони на ядрена война. Това до голяма степен се дължи на нейната отдалеченост. Хипотетично Исландия би могла да има достъп до Северна Америка и Европа, ако някои от страните на тези континенти не са напълно опустошени от война, глад и/или социален колапс, което ни се струва малко вероятно. 

2. Нова Зеландия

Нова Зеландия е на второ място благодарение на отдалечеността си от ядрени цели и дългогодишния си статут на държава без ядрено оръжие.  Устойчивостта на нацията в случай на рязък спад на глобалната температура, предизвикан от период на тъмнина, също би помогнала. Навсякъде в Нова Зеландия е сравнително близо до океана, което го предпазва от екстремни температури.

Освен това Нова Зеландия има ефективна икономика за износ на храни, която може да изхранва населението многократно само от износа. Според проучването, дори в случай на 61% намаление на културите по време на продължителна ядрена зима, новозеландците пак ще имат достатъчно храна.

1. Австралия

Като здрав селскостопански производител, проучването установява, че хранителният буфер на Австралия е гигантски, с потенциал да изхрани много десетки милиони допълнителни хора.

Освен това добрата инфраструктура на Австралия, огромният енергиен излишък, високата здравна сигурност и бюджетът за отбрана помагат за поставянето й на върха на списъка, отбелязва Guardian, цитиран от lifestyle.bg.

Но според проучването Австралия има един основен фактор, който работи срещу нея: нейните сравнително близки военни връзки с Обединеното кралство и САЩ я правят по-вероятно да стане цел в ядрена война срещу Русия.







Зареждане! Моля, изчакайте ...
Aнонимен
на 10.05.2024 г.
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Катастрофа с президента на Иран
Скандал за реорганизацията на движението в центъра на София
Парламентарни избори 2024
ТВ и шоу сезон 2023/2024 г.
Матури 2024 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията