Тревожна новина за световноизвестния турски писател Орхан Памук - властите в Анкара са започнали разследване срещу него след твърдение на турски адвокат, че писателят обидил основателя на турската държава Мустафа Кемал Ататюрк.
Адвокатът твърди, че пасажи в последния роман на Памук - "Нощите на чумата", нарушават законите, които защитават паметта на Ататюрк. Нобеловият лауреат и неговата издателска компания веднага отрекоха твърденията, пише БТВ.
"В "Нощите на чумата", върху която работих пет години, няма неуважение към героичните основатели на националните държави. Напротив, романът е написан с възхищение към тези либертариански и героични лидери", пише в свое изявление Орхан Памук.
Междувременно стана ясно, че Шведската академия на науките, която избира нобеловите лауреати за литература, следи изкъсо делото срещу Памук и очаква Турция да спазва международните си ангажименти.
Зареждане ...


11:14 / 18.11.2021
306



Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.