За първи път в историята ливанската армия навлезе в базите на ливанската групировка Хизбула северно от река Литани и почти приключи демонтирането на инфраструктурата на групировката в южната част на Ливан, съобщи ливанската телевизия Ал Джадид.
Хизбула досега никога не е предавала бази на ливанската армия на север от река Литани.
"Ливанското правителство ще постигне споразумение с Хизбула относно постепенното разоръжаване на групировката", пише медията.
Депутатът от Хизбула Хасан Фадлала е заявил, че групировката е готова да влезе в преговори с ливанското правителство относно стратегия за национална отбрана, с акцент върху премахването на израелските войски от ливанската територия, съобщи The Times of Israel.
Сблъсъците между Израел и Хизбула приключиха с прекратяване на огъня през ноември 2024 г., което доведе до изтеглянето на израелските войски, с изключение на пет ключови позиции близо до границата.
Израел обяви, че възнамерява да предаде тези позиции на ливанските войски, когато е сигурно, че ситуацията със сигурността позволява това.
Зареждане ...


13:02 / 11.04.2025
823





Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.