Русия преименува площада пред посолството на САЩ в Москва на името на самообявилата се сепаратистка Донецка народна република (ДНР) в Източна Украйна, съобщава БТА. Официалното признаване на "републиката" от страна на Москва през февруари доведе пряко до нашествието на руски сили в Украйна. Западните съюзници, подкрепящи Украйна във войната срещу Русия, не признават ДНР за независима от Киев.
Днес московската градска администрация публикува указ за преименуването на площада. Това решение принуждава посолството на САЩ отсега нататък да споменава ДНР, която Вашингтон също не признава за независима държава, когато съобщава адреса си.
Името беше избрано с онлайн гласуване, като единствените други варианти бяха "Защитници на Донбас" и "Владимир Шога", името на убит лидер на сепаратистите. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков подкрепи публично планът за преименуване на площада.
Подобни дипломатически провокации не са нова тактика. През 2018 г. площадът пред руското посолство във Вашингтон беше преименуван на "Борис Немцов", на името на руски опозиционен политик, убит през 2014 година, което предизвика гневна реакция от страна на Москва.
Зареждане ...


16:11 / 22.06.2022
950





Методиев
на 22.06.2022 г.
Красная Площадь в Москва ведно с руините на Кремъл ще се нарича "Площад на Бандера"
Римо
на 22.06.2022 г.
ДНР? Да го Налапат Руснаците. Долни Нагли Руснаци!
Анонимен
на 22.06.2022 г.
Видяла руската жаба, че подковават коня, та и тя дигнала крак. Пука им на американците как ще се преименуват в масква. Виж туй рамките с Немцов им присяда яко и се вирусната на гас.
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.