Жена в Полша е поставена под карантина, след като е възможно да е била в контакт с пътник от круизния кораб, където бе регистрирано огнище на хантавирус. В момента лицето е асимптоматично, съобщава RMF24.
Главната санитарна инспекция на страната потвърди пред журналисти, че в Полша един човек е поставен под карантина поради евентуален контакт с пътник от лайнера MV Hondius.
''В момента лицето няма никакви симптоми. Карантината му ще продължи 7 дни'' се казва в изявление на службата.
Това е стандартна процедура за наблюдение, целяща минимизиране на рисковете от евентуално разпространение на инфекцията.
Припомняме, че по-рано стана ясно, че 14 испанци от кораба ще бъдат откарани в болница в Мадрид, където ще преминат също карантина.
Американските власти обявиха днес, че изпращат специален медицински екип в Тенерифе, където ще акостира круизния кораб MV Hondius, на борда на който избухна епидемия от хантавирус. На кораба има 17 американски граждани, които все още са блокирани на плавателния съд. Очаква се, че след прекарана успешно карантина в Тенерифе, те да бъдат върнати в САЩ.
Междувременно властите в Холандия и Испания съобщиха за първите предполагаеми случаи на хантавирус при хора, които не са пътували с лайнера - те са имали кратък контакт с пациент от круизния кораб, който се е прибирал в родното си място със самолет.
Хантавирусът е рядка, но потенциално опасна инфекция, която обикновено се предава чрез контакт с гризачи или техни секрети. Ето защо дори изолирани съмнения за контакт с евентуални носители на инфекцията предизвикват бърза реакция от здравните служби.
Случаи на хантавирусна инфекция бяха регистрирани на борда на круизния кораб MV Hondius, който отплава от Аржентина преди около месец на пътешествие през Атлантическия океан. Световната здравна организация (СЗО) потвърди, че трима пътници са починали на борда или след пътуване с кораба. Други трима са били евакуирани от медицински персонал. Епидемията от заразяване предизвика опасения в социалните медии относно разпространението на нова пандемия, подобна на COVID-19
Зареждане ...


17:39 / 09.05.2026
36


Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.