Италия даде убежище на Шарбат Гула. Това е зеленоокото афганистанско момиче, което през 1985 година се появи на корицата на "Нешънъл джиографик" и се превърна в символ на военните конфликти в родината си.
Информацията беше съобщена от премиера Марио Драги, с пояснението, че Гула е помолила за помощ да напусне Афганистан след идването на власт на талибаните през лятото.
Пристигането на жената в Италия е в рамките на по-мащабна програма за евакуация и интеграция на афганистански граждани. Автор на фотографията, която обиколи света, е Стив Маккъри.
Той установява самоличността на зеленооката девойка чак през 2002 година, когато се връща в района на бежанския лагер на пакистанско-афганистанската граница, където е снимал Шарбат.
Зареждане ...


13:32 / 26.11.2021
568




Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.