От няколко години неправителствена организация се грижи за изработването и поставянето на къщички за бездомни животи. Инициативата е достигнала до почти всички софийски квартали. Този сезон ще бъдат поставени 15 нови къщички.

Често срещана ситуация е граждани да поставят къщичка за някое бездомно животно, след което разярени съседи да я махнат. Подобни случаи предизвикат спор между живущите, тъй като не всеки е съгласен с грижите за бездомничетата.

Това обаче е абсолютно разрешено според Закона за защита на животните. Според член 47, всяко кастрирано животно може да бъде върнато  оттам, откъдето е взето. То минава под надзора на граждани, които подписват декларация, че са изпълнили изискванията - кучето или котето е кастрирано, ваксинирано, обезпаразитено, има паспорт. У нас това се извършва към програмата "Кастрирай и върни".

"Когато кучето е под надзор, то е безопасно. То обитава дадена територия и не скита по улиците. Не се опитва да влезе във входовете на жилищните сгради, което често създава конфликти между живущите", обяснява Ирина Николова, която е председател на НПО "Дара". 

Колибките за кучетата се поставят в отдалечени от жилищата места, най-често в тревни площи. Къщичките за котки пък се поставят по дърветата. Тази практика започна в столичния квартал "Младост" 1А преди две години. С времето се разпространява и по други квартали  в София.