София е на 27 място в света по качество на въздуха и замърсяване.

Към 8:00 часа днес, 27 февруари, данните на IQAIR показват, че въздухът, който дишаме превишава нормата за качество 5.9 пъти. Концентрацията на финни прахови частици е 29.7 µg/m³, което отрежда на столицата ни индекс "умерено" замърсяване, съобщава БГНЕС.

Най-нездравословен тази сутрин е въздухът в квартал "Васил Левски", завишени стойности показва и станцията, разположена недалеч от парк хотел "Москва". Станцията в квартал "Надежда" също отчита тревожни стойности.

Основните замърсители на въздуха в София са отоплението чрез изгаряне на дърва, въглища и боклук, пътният трафик и промишлеността в и около покрайнините на града.

Специфичните метеорологични условия също допринасят за високите нива на замърсяване.