След като бяха разменени две бебета в столичната болница "Шейново“, все още не е ясно как се е стигнало до нелепата грешка. Надежда Стаменова, която е акушерка в "Родилна зала“, обясни и как се слагат гривните на майката и детето.
Тя заяви, че това се случва непосредствено след раждането.
"Гривните са фабрично приготвени, идентични са и няма как да се махнат. Това е и забранено, преди изписването. Освен това майките се отнасят много сантиментално към гривните си", каза още Стаменова пред bTV.
Тя изключи размяната да се е случила умишлено и увери всички майки, че има стриктни правила в родилните отделения, които се спазват.
"Освен всичко всяка майка ражда в отделна зала, няма съвместни раждания. Номерцата се приготвят предварително, не се разделят преди бебето и майката да са вече заедно или непосредствено след раждането на бебето. Има посветена акушерка, която поема бебета и всъщност маркира с гривничките бебенцето, майката и вписва всичко това в актовата книга, в документите на майката и на бебето. Там технически не допускаме изобщо възможността да се случи грешка",
добави още Стаменова.
Доц. Стоян Ставру, който е доктор по гражданско и семейно право, смята, че едва ли това е единствен случай у нас.
"Сигурен съм, макар и спекулативно, че това не е единственият случай, а и смятам, че това е нормално. Все пак все да кажем, че ние сме превърнали родилния процес в нещо, което е силно регулирано в специализирани институции. Но не сме на 100% предпазени от грешки“, каза Ставру.
Зареждане ...


11:10 / 22.12.2022
735





Nadq Pavlova
на 22.12.2022 г.
акушерките са ги разменили, майките не са забелязали гривните..грешките са от няколко страни
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.