Повече от десетилетие художественото ателие на един от големите български творци Дечко Узунов не е достъпно за публика, разказват от Софийската градска художествена галерия. По думите им от октомври почитателите на изкуството вече ще имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му. 

Галерия "Дечко Узунов" отваря врати на 26 октомври. В ателието, което сега е филиал на Софийската градска художествена галерия, , Дечко Узунов е прекарал последните години от живота си. Полупразните бои, изсъхналите четки и палитри, стативът, недовършените скици и рисунки, за които не е останало време, различните мебели, вещи, книги, музикални инструменти, екзотични предмети от далечни страни, които са били скъпи за Дечко Узунов, разкриват този свят. Може да се види и недовършеното произведение "Чернобил", което той рисува малко преди да приключи жизненият му път.

"Портрет на Виолета Стайнова", "Интериор", "Натюрморт с антична глава" и "Голо тяло" са само част от творбите, които могат да бъдат разгледани в изложбата, съобщава БТА.

В настоящата експозиция, наречена "Диалози в ателието", са представени произведения от фонда на художествената галерия "Дечко Узунов", колекциите на СГХГ, галерия "Никола Маринов" в Търговище, художествената галерия в Казанлък и частни колекции.

Желаещите да посетят галерията-музей след частичното преустройство трябва да представят сертификат за ваксинация, PCR или бърз антигенен тест.