ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Бизнес
Институции
Криминални
Общество
Kaкво да очакваме от първото издание на Sofia Short Fest?
© Фокус
Искаме Sofia Short Fest да се превърне във форума на София за късометражнo кино. Късото кино остава малко встрани, а ние виждаме много качество в него. Това cподели програматорът на фестивала Иван Врамин в предаването "Сториборд“ на радио "Фокус“ с водещ Благой Иванов.

Това е първият късометражен форум за документално, игрално и анимационно късометражно кино. "Бяхме учудени, че София няма собствен късометражен форум, какъвто има почти всяка столица по света, и решихме да запълним тази празнина. Склонен съм да сравнявам късометражния филм с късия разказ в литературата. Не всеки е майстор на късия разказ, някои го могат, други не го могат. В късото кино е същото“, смята Врамин.

Фестивалът е програмиран в две секции – професионална и студентска. "Опитваме се те да са абсолютно равнопоставени. Искаме фестивалът да бъде ориентиран към младите хора и към ценителите на изкуството“, поясни гостът, като допълнително разясни, че журито на фестивала също е разделено в две секции. Професионалното кино ще бъде оценявано от Иван Бърнев, Катя Тричкова и Стефан Командарев, а студентското – от Теодора-Косара Попова, Бохос Топакбашиан и Мартина Апостолова.

Sofia Short Fest включва шест конкурсни програми, както и специална програма за ценителите на киното със селекция филми от Кан. Предвиден е и дискусионен панел, както и работилница за stop motion анимация за деца. Гостът разкри и че "тази година решихме като за първо издание да направим един реверанс към българското късометражно кино. Постъпиха над 230 филма от последните 5 години. В програмата ще покажем над 50 от тях. Има много разнообразни, някои много експериментални неща, хибридни форми между документално и игрално кино. Има много интересни млади творци в България и ние искаме да им дадем глас“, обясни Иван Врамин.

Три от филмите, които ще бъдат представени на фестивала, са премиерни. Два от тях са документални. "Единият се казва "Сторивуд“ и е фокусиран върху малцинствата в известния пловдивски квартал "Столипиново“. Другият филм е "Мост от ръце“ – студентски проект, много интересна, хибридна форма между документален и игрален филм. Той изследва взаимоотношенията между нас, чуващите, и глухонемите. Третият филм е игрален и много забавен. "Срамота“ ce казва“, разказа гостът.

Sofia Short Fest ще се проведе от 13 до 15 юни в София.


Още по темата: общо новини по темата: 32
16.05.2025 »
10.05.2025 »
10.05.2025 »
10.05.2025 »
08.05.2025 »
08.05.2025 »
предишна страница [ 1/6 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Софийски новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
България в еврозоната
ТИР уби 12-годишно момиче край Плевен
Пролетни бури удариха страната
Катастрофи в България
Опасно предизвикателство с лекарства в TikTok
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията