Новата Програма за София, изготвена от "Софияплан“, е готова и беше представена в рамките на обществено обсъждане. Става въпрос за стратегически документ, който определя целите за развитие на Столична община за периода 2021-2027 г. Тя очертава приоритетни зони за въздействие и тематични, междусекторни и общински проекти, които впоследствие ще бъдат развити в конкретни и интегрирани проекти, стана ясно по време на представянето.
Изпълнението им ще се финансира както с публични, така и с частни средства. Публичните средства ще са европейски, национални и общински. Програмата трябва да се реализира в партньорство между държавната и общинската администрация, бизнес и граждански организации, инициативни групи, изследователи, университети, училища и всеки гражданин, който иска да допринесе за развитието на населеното си място.
Европейските средства ще се предоставят за частично финансиране на проекти, в които са включени поне няколко партньора от различен тип. Това означава, че бенефициенти могат да бъдат не само общините, а също бизнеси и граждански организации.
Проектите ще могат да кандидатстват за европейско финансиране от различни програми – всички секторни програми на ЕС като тази за развитие на регионите, за образование, околна среда, развитие на човешките ресурси, програмите за териториално и транснационално сътрудничество и други програми. През този период ще работят и Фондът за справедлив преход, който подпомага прилагането на европейската Зелена сделка, и Планът за възстановяване и устойчивост на България. Към тези възможности за финансиране се прибавят и средства от общинския бюджет и възможностите за държавно субсидиране на общините.
Програма за София ще служи за обединяване и насочване на финанси към приоритетните райони и проекти, стана ясно още по време на представянето. Това ще са проектите, в чиято реализация ще се включат различни партньори и ще гарантират европейското развитие на общината.
"През този програмен период за реализация на целите ще се очаква не само европейско финансиране, но и самоучастие. Това означава, че ще се интегрират европейски, национални, общински, частни и всякакви други видове средства за постигане на целите“, каза арх. Любо Георгиев от "Софияплан“.
До 1 ноември могат да се дават писмени предложения и препоръки. Работата след това ще бъде свързана с обобщаването им и изготвянето на конкретни проекти. Очаква се Програма за София да бъде одобрена от Столичния общински съвет още през ноември, така че до края на годината да бъде финализиран докладът и той да бъде внесен в МРРБ, каза арх. Здравков.
Догодина предстои създаване на Звено за управление, което да журира проектите и да определя кои от тях ще получат конкретно финансиране. "При необходимост от допълване на списъка с проекти това ще бъде възможно през целия програмен период след преминаване през съответните процедури“, уточни главният архитект.
Зареждане ...


12:12 / 15.10.2021
412




Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.