Новите мерки влизат в сила със заповед на шефа на Столичната РЗИ. София се намира в тъмночервената зона, което означава, че заболеваемостта в столицата е в най-високата степен от над 500 заразени на 100 хил. от населението в двуседмичен период.

Преустановяват се присъствените занятия в езикови школи и образователни центрове, както и присъствените занимания в центрове за подкрепа на личностното развитие. Учениците остават в клас, но директорите им трябва да следят заболеваемостта и ако тя се увеличи да преминат към ротация на класовете. Децата до 18 години могат да посещават молове само с придружител. При 30% заетост на местата ще работят кината, театрите и фитнес залите. Правилото важи и за всички културни мероприятия в София.

Танцовите школи затварят, спират туристическите пътувания и тиймбилдингите. В музеи и галерии се въвежда правилото да се допуска по 1 човек на 8 квадратни метра. Забранено е провеждането на събори и фестивали.

Сватби и кръщенета са разрешени с до 15 души на закрито и 25 на открито. Заведенията ще работят от 7.00 до 23.00 часа. Допускат се до 6 души на маса при спазване на дистанция от 1.5 метра.

Освен София, други седем области в страната се намират също в тъмночервената зона – най-високата степен на заболеваемост от над 500 заразени на 100 хил. от населението в двуседмичен период. Това са София-област (501 на 100 хил.), Перник (709 на 100 хил.), Кюстендил (593 на 100 хил.), Видин (693 на 100 хил.), Монтана (655 на 100 хил.), Габрово (725 на 100 хил.) и Сливен (550 на 100 хил.). Въвежда се еднопосочно движение на пазарите.