Депутатът от "Възраждане“ Петър Петров постави по време на парламентарния контрол въпроса за лошото санитарно-хигиенно състояние на Клиниката по ортопедия и травматология в УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ“, след като получи сигнал за амортизирана материална база и недопустими условия, в които ежедневно се лекуват пациенти и работят лекари, медицински сестри и санитари. В подкрепа на изложените факти той представи и актуални снимки от отделението, съобщиха от пресцентъра на партията.
По думите му става въпрос за най-старата и авторитетна клиника по ортопедия и травматология в България, която днес функционира в среда, несъответстваща на стандартите за съвременно здравеопазване.
"Амортизирани стаи с олюпени стени, оголени електрически кабели и сериозни санитарно-хигиенни проблеми - това са условията, в които се лекуват пациенти и работят медицинските специалисти. Това не е просто естетически проблем, а въпрос на безопасност, качество на лечението и уважение към хората, които ежедневно се борят за здравето на пациентите“, подчерта Петър Петров.
Народният представител заяви, че подобно състояние е недопустимо за държавна университетска болница и припомни, че Министерството на здравеопазването, регионалната здравна инспекции и Изпълнителна агенция "Медицински надзор“ разполагат с всички законови механизми да упражняват контрол върху материалната база и условията за лечение в лечебните заведения.
"Когато има подобни сигнали, институциите трябва да реагират незабавно. Не може пациенти и медицински специалисти да бъдат принудени да пребивават в условия, които не отговарят на съвременните изисквания за болнична среда“, посочи Петров.
В отговора си министърът на здравеопазването съобщи, че след внесения от Петров въпрос е разпоредена незабавна проверка от Столичната регионална здравна инспекция, проведена още на следващия ден. При нея е установено, че сградният фонд на клиниката е силно амортизиран и ремонт там не е извършван около 35 години. Издадено е задължително предписание за извършване на ремонт и отстраняване на констатираните нередности. Министърът разкри, че още през 2023 г. болницата е поискала капиталови средства за ремонта, но незнайно защо, внесените в Министерството на здравеопазването документи, така и не са били придвижени от администрацията, до кабинета на министъра за одобрение. Обяви също така, че още на другия ден след извършената проверка от РЗИ по сигнала на Петър Петров, лечебното заведение е внесло в Министерството ново искане за спешно финансиране в размер на 2 678 708 евро с ДДС. Ведомството обаче ще изиска актуализирана и подробна количествено-стойностна сметка за това, колко точно ще струват ремонтите и реновацията в клиниката, преди да пристъпи към финансирането им, с цел недопускане на злоупотреби с публични средства.
Министърът посочи, че внесеният въпрос е дал основание за проверка на финансовото състояние на лечебното заведение. Оказва се, че УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ“ отчита приходи за над 106 млн. лева, но натрупаната загуба достига 19,185 млн. лева, като по думите ѝ дружеството е декапитализирано.
В репликата си Петър Петров благодари за бързата реакция на Министерството на здравеопазването и Столичната РЗИ след искане от народен представител за проверка.
"Радвам се, че Министерството реагира толкова бързо. Когато народните представители поставят реален обществен проблем, изпълнителната власт трябва незабавно да извърши проверка и да предприеме действия. Най-важното е, че проверката потвърди изложените в сигнала факти и вече има конкретни предписания за ремонт. Очевидно проверката е мотивирала ръководството на болницата да започне процедура по осигуряване на финансиране за такъв ремонт“, заяви народният представител от "Възраждане“.
По думите му обаче ремонтът е само първата стъпка към решаването на проблема.
"Най-малкият проблем вече са санитарно-хигиенните условия. Те са видимият резултат от години бездействие. Когато една държавна болница разполага с приходи за над 100 милиона лева, а в същото време отчита близо 19 милиона лева натрупани загуби, е очевидно, че трябва да бъде обърнато много по-сериозно внимание на начина, по който се управляват публичните средства“, подчерта Петър Петров.
Той призова Министерството на здравеопазването не само да проследи изпълнението на ремонта, но и да упражнява постоянен контрол върху управлението на държавните лечебни заведения.
"Необходимо е държавата да бъде много по-взискателна към управлението на собствените си болници. Публичните средства трябва да се разходват ефективно, а пациентите и медицинските специалисти да получават достойни условия. Само така подобни сигнали няма да се повтарят“, заяви той.
Петров подчерта, че целта на поставения въпрос е реално подобряване на условията за лечение и работа в едно от най-значимите лечебни заведения в страната.
От "Възраждане“ заявяват, че ще продължат да следят изпълнението на дадените предписания, осигуряването на необходимото финансиране и последващите действия на Министерството на здравеопазването, докато ремонтът бъде реализиран и пациентите и медицинските специалисти получат условия, отговарящи на съвременните стандарти за здравеопазване.
Зареждане ...


10:49 / 27.06.2026
77



Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.