Нов резервоар за третиране на утайка от отпадъчни води, в резултат на което се получава газ метан /метан танк/, бе пуснат в експлоатация днес в Пречиствателната станция за отпадъчни води - Кубратово.

На събитието присъстваха на Васил Тренев, изпълнителен директор на "Софийска вода", Франсоа Деберг, регионален директор на "Веолия" за България и зам.-кметовете на Столичната община Дончо Барбалов и Ангел Джоргов. Инвестицията на "Веолия" е в размер на 6 млн. лв.

По думите на Барбалов това е един екологичен проект, тъй като един от най-агресивните парникови газове - метанът, се превръща във възобновяем ресурс за производство на ел. енергия. Сега всички говорим за възобновяеми източници на енергия, за това как през следващите години трябва да се увеличи техният дял в енергетиката на страната, ето, това е една възможност, един изключително положителен пример и се надявам и занапред да има такива инвестиции, подчерта Барбалов.

Той информира, че през следващите две години предстои изключително много работа по изпълнение на инвестиции в канализацията на града, като вече се провеждат тръжни процедури. Предстои да бъде обявена и тръжна процедура за пречиствателната станция в Кубратово, съобщи зам.-кметът.

Франсоа Деберг каза, че компанията "Веолия" си е поставила за цел т.нар. екологична трансформация. "Софийска вода", както и всички дружества на "Веолия", които оперират по света, са приели тази цел и предприемат съответните стъпки за нейното реализиране.

Пречиствателната станция в Кубратово е втората по производство на зелена енергия сред компаниите, с които "Веолия" оперира по света и ние сме много горди от това, подчерта Деберг. Той каза, че екологична трансформация спестява на планетата годишно около 60 хил.тона емисии въглероден диоксид.

За нашите клиенти, пречистваме отпадъчната вода и я връщаме чиста в природата. За нашите партньори в лицето на Столичната община, даваме своя принос с производството на зелена енергия, за да превърнем града в по-зелен и по-устойчив, посочи Франсоа Деберг.