ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Бизнес
Институции
Криминални
Общество
ВМА: Ракът на яйчниците – едно от най-коварните заболявания
© Facebook
Всяка година на 8 май светът отбелязва Деня за борба с рака на яйчниците – социално значимо заболяване, за оптималното лечение на което от първостепенна важност са ранната диагностика и своевременното започване на терапия.

Ракът на яйчниците е на осмо място по честота от всички онкологични заболявания при жената. Годишно, в световен мащаб, се регистрират между 320 000 и 340 000 жени с такава диагноза. Най-висока е честотата на заболяването в Европа и Северна Америка, а по-ниска в Африка и Азия.

Годишно в света умират около 210 000 жени. В България, през последните години се регистрират между 670 и 800 и жени, новозаболели от рак на яйчниците, коментира д-р Янчо Делчев, началник на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА.

Злокачествените тумори на яйчниците са трети по честота тумори на женската полова система. През последните години се наблюдава нарастване на броя новозаболели, както и снижаване на възрастовата граница на пациентите. Засяга по-често жените в менопауза, но в последните години статистиката сочи, че не са малко пациентките в много по-ранна възраст.

Тази лоша тенденция се дължи на непроменливи и променливи рискови фактори. Като непроменливи рискови фактори отчитаме възраст, фамилна обремененост, наличие на генни мутации (BRCA-1, BRCA-2). Променливите рискови фактори, като затлъстяване, тютюнопушене, ендокринни фактори, начин на живот, след хиперстимулация на яйчниците при стерилитет, могат да бъдат контролирани при редовно и стриктно проследяване. Специалистите смятат, че бременността и контролираният продължителен прием на орални контрацептиви намаляват риска от развитие на рак на яйчниците.

Ранни симптоми почти липсват и заради това ракът на яйчниците е изключително коварен като клинично протичане.

Симптоми обикновено се проявяват при големина на тумора около 8- 10 см и тогава пациентките имат усещане за тежест в корема, тъпа болка ниско долу, често уриниране, подуване на корема и затруднена дефекация. С развитието на заболяването, коремът се издува (пациентките мислят, че са напълнели), липсва апетит, възникват оплаквания, свързани със запек. Нерядко, ако се касае за хормонопродуциращи тумори на яйчника, пациентките може да имат неправилни генитални кръвотечения, засилено окосмяване, акне или косопад. В най-напредналите стадии, когато туморът се разпространил извън коремната кухина и е засегнал белите дробове, се появяват затруднено дишане, обща отпадналост и умора. Нерядко пациентките посещават гастроентеролог, мислейки, че имат обострен колит, пояснява специалистът.

Диагностицирането на рака на яйчниците в ранни стадии изисква редовни профилактични прегледи. Само така е възможно да се установи тумор, с размери, които все още не дават симптоматика. Комплексът от класически гинекологичен преглед и трансвагинален ехографски преглед е основен скринингов метод, за да се установи туморна формация в областта на яйчниците. Установяването на такава формация не означава рак на яйчниците, но много бързо чрез туморни маркери (CA-125, HE-4, ROMA index) може клиничното мислене да се насочи към злокачествен или доброкачествен тумор на яйчниците, както и да се прецизира с диференциална диагноза с други тумори в коремната кухина и малкия таз.

В помощ на бързата и правилна диагностика са фиброгастроскопията, фиброколоноскопията и цистоскопията, за да се изключат заболявания на гастроинтестиналния тракт и пикочния мехур. Когато резултатите от туморните маркери са с повишени стойности, като допълнителни диагностични методи се използват КАТ, МРТ, РЕТ и сцинтиграфия, за да се определи дали има регионални и далечни метастази, както и да се направи предоперативно стадиране на заболяването.

Съгласно класификацията на СЗО, туморите на яйчниците хистологично се делят на шест големи групи:

- Серозни

- Муцинозни

- Ендометроидни

- Светлоклетъчни

- Преходноклетъчни

- Сквамозни (Бренерови тумори)

Всяка група тумори от тези шест групи се дели на три различни категории със съществени разлики в прогнозата:

- Доброкачествени тумори

- Тумори с гранична малигненост

- Злокачествени тумори

Само при злокачествените тумори се различават три степени на диференциация на туморните клетки (висока, умерена или ниска), като диференциацията е показателна за биологичната агресивност на заболяването. Разпространението на злокачествените тумори на яйчниците в организма става по съседство, по лимфогенен или по хематогенен път.

Диагностицирането и правилното предоперативно стадиране имат изключително важно значение за лечението. За осъществяване на адекватно хирургично лечение, по правилата на онкогинекологията, то трябва да се извършва в болнично заведение с квалифицирани и опитни гинекологични, хирургични и урологични екипи, както и капацитет и готовност на патологоанатомичното звено за осигуряване на спешно хистологично изследване (гефрир).

Това е необходимо с цел получаване на недвусмислена информация по време на операцията дали се касае за доброкачествен тумор, тумор с гранична малигненост или злокачествен тумор. В зависимост от резултата, се извършва различен обем операция. Целта на оперативното лечение е да се отстранят всички тумори в коремната кухина или при по-напреднали стадии да се направи циторедуктивна хирургия, за да се създадат възможно по-добри условия за последваща химиотерапия.

През последните години химиотерапията на яйчниковите карциноми бележи значителни успехи, използвайки таргетна терапия и различни допълнителни подходи за прецизиране на химиотерапевтичните процедури. Това подобрява терапевтичните резултати и се увеличават пациентките, които са напълно излекувани. Важно е да не се забравя, че след лечението на злокачествени новообразувания, от съществено значение е последващото проследяване.

Вместо заключение:

1. Туморите на яйчниците подлежат на лечение. В нашата практика имаме напълно излекувани пациентки, като няколко от тях са забременели, износили и родили здрави деца.

2. Изключително важни са редовните профилактични прегледи, за се откриват и лекуват успешно някои от най-коварно протичащите клинично новообразувания при жените.

3. ВМА разполага с всички необходими клиники и звена, с оборудване и висококвалифицирани екипи, за успешно и резултатно диагностициране, лечение и проследяване на тумори на яйчниците.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Софийски новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Кабинетът "Желязков"
Световна черна хроника
Събарят незаконни постройки в столичния район "Илинден"
Конклав за избор на нов папа
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията