Кметът на София Васил Терзиев обяви, че Столичната община е обновила 22 пешеходни подлеза през последните две години.
"Започнахме още в началото на мандата да преобразяваме тези пространства. От такива, които сме свикнали да пренебрегваме и да подминаваме набързо и притеснено - да станат светли и сигурни места, в които се радваме на красиви картини с история и дух", заяви Терзиев в публикация в своя Facebook профил.
По думите му част от подлезите са напълно реновирани, а при други са извършени частични ремонти - подмяна на осветление, рехабилитация на асансьори, ремонт на тавани, стени и настилки. Общата инвестиция възлиза на близо 1,5 млн. лева. В някои от обектите са реализирани и артистични намеси със стенописи, създадени съвместно с творци.
През тази пролет ще приключи обновяването на още два подлеза - при спирка "Александър Жендов" и при алея "Даниел Неф" под "Цариградско шосе". Пространствата вече са с ремонтирани тавани, ново осветление и почистени стени.
Следващата стъпка е реализацията на мащабния проект eARTh съвместно с арт организацията 0511, посветен на флората и фауната от всички континенти.
"Да пуснем светлината под земята и да свържем инфраструктурата с градското изкуство е нашият начин да покажем уважение към града и към всички негови жители и гости", заявява кметът. Той призовава гражданите да се включат в конкурса към проекта и да споделят инициативата.
"София е на всички нас. Продължаваме да я променяме заедно – с грижа, с изкуство и с мисъл за всеки", допълва Терзиев.
Зареждане ...


09:50 / 15.02.2026
1238




Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.