Бърнестата мечка Шрея е най-новият обитател на Софийския зоопарк.

След 50-часово пътуване от Сингапурския зоопарк, тя пристигна у нас вчера. Преговорите по "трансфера" са продължили 2 години.

Шрея ще бъде в компанията на мъжкия бърнест мечок Лиам, който пристигна в столичния зоопарк от Лайпциг през 2014 г. Това нарежда Столичният зоопарк сред осемте зоопарка в Европа, които притежават този ценен и интересен вид мечка.

Видът е застрашен главно поради загуба и деградация на местообитанията. Според Световния съюз за опазване на прородата (IUCN) в дивата природа на Индийския субконтинент и Шри Ланка са останали по-малко от 20 000 индивида.