"Всички хора, които са ваксинирани срещу коронавируса с две дози е добре да си сложат трета заради варианта Омикрон, каза проф. Тодор Кантарджиев при гостуването в bTV.
По думите му това е особено важно за ваксинираните с "АстраЗенека“ – те трябва да сложат трета доза от иРНК препарат.
"Защитата от разболяване с две дози е около 20% за всички видове ваксини. При поставяне на трета доза, защитата от разболяване скача до 75-80%“, каза Кантарджиев.
"Омикрон се разпространява много по-бързо. Давам пример – на 1 декември той се появи в Лондон. До 14 декември 80% от всички инфекции се дължат на него“, каза още Кантарджиев.
Той посъветва хората да се възползват от ваксинирането на деца, тъй като препаратите са сигурни и предоставят добър имунен отговор.
"Децата не боледуваха докато не дойде "Делта“ варианта“, каза Кантарджиев.
По думите му можем да различим грип и коронавирус много лесно. При коронавируса развитието на болестта е в няколко дни, докато грипът ни поваля за около два часа.
Професор Кантарджиев коментира и грипната вълна - "Миналата година нямаше сезонен грип в Европа заради коронавирусните мерки. Тази година, обаче, има. Хубавото е, че грипната вълна едва ли ще много висока, защото все още имаме противоепидемични мерки“.
Той посъветва всички над 65-годишна възраст да се ваксинират срещу грип, ако вече не са.
Кантарджиев допълни, че няма повод за притеснение от това, че коронавирусът и грипът ще се припокрият
Зареждане ...


10:00 / 18.12.2021
804






Nako_1912
на 18.12.2021 г.
И след всяка мутация на вируса - ваксини? Ти луд ли сте?
Harp
на 18.12.2021 г.
Само това ще ви предпази-питайте Кунчев.
Rmrmrm
на 18.12.2021 г.
А тези с Джонсън може да си наврат нещо кожено отзад......... А с пфайзер....?????? ХАХАХА
Гешев
на 18.12.2021 г.
Омагьосан кръг!
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.