Ценови шок очаква през зимата домакинствата, които се отопляват на газ, ако горивото не поевтинее преди отоплителния сезон.
Дружеството с най-много клиенти - над 60 хил., е “Овергаз мрежи". След последното поскъпване на газа с 60%, утвърдено от КЕВР преди дни, компанията ще продава на клиентите си на цена от 323,73 лв. за мегаватчас. В началото на годината - през януари, тя бе 159,22 лв. което означава, че за осем месеца се е удвоила, пише "24 часа".
Ако домакинство запази потреблението си като миналата зима, то през тази сметката на месец за отопление и топла вода на двустаен апартамент ще е поне 500 лв., изчисляват енергийни експерти. За по-голям апартамент - примерно от 95 кв. сметката ще е още по-висока. Според експертите за отопление и подгряване на водата за такова жилище са нужни към 2,4 мегаватчаса газ на месец, което прави над 775 лв. на месец, при 381 лв. през януари тази година.
Подобно е поскъпването и извън София, където има изградена мрежа за битова газификация в по-големи и по-малки градове, сред които са Пловдив, Варна, Стара Загора, Сливен и други.
Драстичните сметки за газ през зимата всъщност ще се отразят на поне 420 хиляди българи, ако средно в едно домакинство има по трима човека. Финансовият натиск за тях ще е два пъти по-голям от миналата зима, а още тогава сметките се вдигнаха близо три пъти.
Въпросните домакинства биха плащали по-малко, ако се сбъдне прогнозата на “Булгаргаз" за поевтиняване на газа от октомври с 10%.
Говорителят на служебното правителство Антон Кутев пък заяви по Би Ти Ви, че са изпратили искане за удължаване на офертата за американските танкери за втечнен газ, които трябва да дойдат у нас.
А дали да се водят нови преговори с “Газпром", щяло да се реши заедно с работодателите и синдикатите, след като бъдат обсъдени всички варианти за доставки.
Зареждане ...


09:20 / 15.08.2022
863







Амбър от Коту
на 15.08.2022 г.
И кой ни докара дотук? Летището и онези двамата измамници КИРЦАТА И ОКОКОРЕНИЯТ!!! Може ли ти да имаш един гол дирник и малка свирка отпред и да излезеш на площада и да размахаш свирката??? Е, какъв е резултатът? Ха сега всички дето гласуваха за рептили като ПП, ДБ, ИТН, Майчето, чийто мъжле продава ток скъпо и дебело, да вземат да се захапят отзад и да се скрият и въобще да не припарват на изборите, защото това, което теглим и ще теглим е заради тях!!!
bai-tozi
на 15.08.2022 г.
Нека сега Канадеца да ви плаща сметките,умните и красивите,пак гласувайте за тях ,ще ви е вътре докато мърдате.
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.