Спортните новини: Днес (1) | Вчера (3)
Добрата новина: България е европейски вицешампион на сабя отборно за кадети
Автор: Георги Куситасев 21:22 / 25.02.2024Коментари (0)1229
© БФ Фехтовка
Българският отбор в състав Симеон Далеков, Никола Господинов, Николай-Томас Георгиев и Никола Меицов спечели второто място на сабя на Европейското първенство по фехтовка за кадети и кадетки, което се провежда в Неапол.

"Състезателите ни играха впечатляващо: с много хъс, мобилизация, разум и концентрация, и демонстрираха голям прогрес и самочувствие", заявиха от федерацията ни в този спорт.

В надпреварата при кадетите участваха 18 тима, сред които бяха представители на най-добрите фехтовални нации в Европа.

Българите стартираха във втория кръг от директните елиминации и победиха Грузия с 45:34. В срещата за място на полуфиналите сабльорите ни показаха воля за победа и категорично надиграха Украйна с 45:22. В полуфинала кадетите ни излязоха срещу N1 в схемата Турция и победиха с 45:43 след много емоции и инфарктни моменти. Във финала Далеков, Господинов, Георгиев и Меицов отстъпиха пред Италия с 36:45, спечелиха сребърните медали и показаха потенциал, който ги прави равностойни съперници на най-добрите фехтовачи в света, а очакванията са да играят толкова успешно и при младежите, и при мъжете. Никола Господинов и Николай-Томас Георгиев са част и от младежкия национален отбор на сабя, който започва във вторник участието си в боевете от Европейското първенство.

Утре турнирът продължава с надпреварата на сабя девойки, рапира девойки и шпага младежи. На пътеките в турнира на сабя ще излязат Калина Атанасова, Мариела Георгиева, Кристина Миланова и Емма Нейкова. На шпага България ще бъде представена от Васил Ивакимов, Александър Костадинов, Самуел Петканчин и Рахим Рашайда.