 © x.com/barstoolsports |  | За дълги времена плейофите в Националната баскетболна асоциация и Националната хокейна лига на САЩ и Канада се считаха за най-чистата монета големия американски спортен пазар. Серията 4 от 7 винаги е гарант за това, че по-добрият отбор ще спечели.
Спорт номер 1 на американците е техният си вариант на футбол, но там плейофите се провеждат само в един мач, което е разбираемо, имайки предвид природата на самия спорт.
Някогашната гордост на Щатите - бейзболът, също не винаги гарантира, че по-добрият отбор ще победи. Плейофите в МЛБ са в 4 рунда, като само полуфиналите и финалите са във формат 4 от 7.
Дори форматът в европейските клубни турнири не винаги гарнтира, че най-добрите отбори ще стигнат най-далеч. Но ако имаме упреци към размененото гостуване, то какво да кажем тогава за Световното и Европейското първенство, където елиминациите се случват в един мач? Който бие, бие! Разбира се, тръпката е далеч по-голяма. Това прави турнирът по-интригуващ. Никога не знаеш кой ще има ден, кой ще се разконцентрира... Това дава шанс на по-малките отбори, а всички обичат когато Давид победи Голиат.
Но да се върнем на НБА. Ако в другите дисциплини, където шансът и късметът могат да имат осезаемо влияние на крайния резултат, то в НБА този фактор е сведен до минимум. Звучи тъпо да загубиш 4 пъти в рамките на 10-11 дни от един и същи съперник и да си намериш извинения. Да, в една или две срещи късметът със сигурно може да покрие даден отбор, но в 4 е доста пресилено. А когато в рамките на два месеца победи 4 отбора по 4 пъти, то едва ли може да има дебати за това "Кой е по-по-най".
За съжаление, тази година плейофите в НБА отново изведоха на преден план един наболял проблем от последните десетилетия. А именно прекалено дългият редовен сезон. В продължение на 6 месеца отборите играят 82 срещи. През последните години с въвеждането на плей-ин турнира и Купата на НБА някой отбори играят 4-5 мача повече, в зависимост кой за какво се бори. Това претоварване, досущ като футбола, доведе до брутален ръст в броя на сериозните контузии тогава, когато играчите трябва да доказват защо получават космическите си заплати. Естествено, травмите са неделима част от всеки спорт.
Тук, разбира се, нещата могат да бъдат погледнати и от друг ъгъл. В отборните спортове има генерални мениджъри и треньори, чиято работа е съберат възможно най-дълбоката скамейка и отбор, който да бъде конкурентно способен в почти всяка една ситуация.
Това е така, но крайният продукт в НБА винаги се е свеждал до звездите и големите имена. Те са тези, които пълнят арените и правят рейтинга. Националната баскетболна асоциация на САЩ и Канада винаги е отдавала почит на индивидуалностите. Погледнете емблемите на НФЛ, НБА, НХЛ и МЛБ. Хокеят и американския футбол нямат играч. МЛБ е просто силует на състезател. Единствено НБА има лого на действителен играч - покойният Джери Уест. Не случайно баскетболистите са най-разпознаваемите и добре платени спортни знаменитости отвъд океана.
Но да се върнем на редовния сезон. В продължение на 82-86 мача 30-те отбора спорят за по-предно класиране, което да определи донякъде съдбата им в плейофите. Това доведе до рестрикция на минутите на големите звезди, тъй като през годините на пиедестал от феновете бяха издигнати победителите. А по-важни от феновете няма, нали? Това накара редица отбори да дават почивка на контузените си звезди, за да ги запазят за финалния спринт. Реалността показва, че не е честно и адекватно да искаш от вечно контузения Кауай Ленърд или от 40-годишния Леброн Джеймс да играят всеки мач през януари и февруари, при положение че за тях най-важните месеца са май и юни. Гостуване на Детройт или Вашингтон през март не е същото като гостуване на Милуоки или Минесота в плейофите.
Скъсяването на редовния сезон е водеща тема от доста време, но контра аргументът на ръководителите и собственици е, че това ще доведе до значителен спад в приходите. Всеки иска да продава билети за 82 срещи, вместо 70. Което ще рече, че май бизнесът и доларите са по-важни от феновете... По-рано през сезонът комисарят на НБА - Адам Силвър дори заяви, че в офисите на НБА се обмислят вариант за съкращаване на мачовете от 48 минути на 40, но не и на самият брой срещи. Тук моментално изскача въпросът: Ако Янис Адетокумбо играе средно по 37 минути на мач, то с колко ще спаднат минутите му при 40-минутни двубои? С 1? С 2? Най-много 3?
Многократното отлагане на проблема през годините направи така, че големите звезди все по-осезаемо да отсъстват от най-големите мачове. Плейофите през 2025 г. са чудесно доказателство за това.
Лос Анджелис Лейкърс загубиха от Минесота Тимбъруулвс в първия рунд с 4:1. Ако "езерняците" бяха удължили серията или продължили напред, те щяха да бъдат без Леброн Джеймс, който получи контузия в лявото си коляно в последния 5-и мач. Леброн взе участие в 70 мача от редовния сезон - всичките като титуляр.
Голдън Стейт Уориърс загубиха от Минесота Тимбъруулвс във втория рунд с 4:1. Стеф Къри игра само в първия мач - единствената победа на "войните". Именно тогава Къри получи контузия в задната част на лявото си бедро. Травмата го извади за останалите 4 мача от серията и сезонът приключи. Подобно на Джеймс, Къри игра в 70 срещи от редовния сезон. Всичките като титуляр.
Кливланд Кавалиърс загубиха от Индиана Пейсърс във втория рунд с 4:1. Донован Мичъл пропусна последните 4 мача от редовния сезон заради изкълчен глезен. След това получи повторна контузия в глезена в загрявката за мач номер 4 от серията и напусна след полувреме игра. Въпреки че игра в последния 5-и мач, лидерът на Кливланд видимо изпитваше болка и не беше себе си. Мичъл взе участие в 71 срещи от редовния сезон - всичките като титуляр.
Милуоки Бъкс загубиха от Индиана Пейсърс в първия кръг с 4:1. Деймиън Лилард, който пропусна последния месец от редовния сезон и първият мач от плейофите заради дълбока венозна тромбоза в десния прасец, се завърна в игра за мачове номер 2 и 3. Липсата на игрови ритъм и практика направиха така, че гардът да скъса ахилес в първата част на мач номер 4. Лилард взе участие в 58 мача от редовния сезон - всичките като титуляр.
Бостън Селтикс все още са в играта, но положението им е особено тежко. Те губят битката си от втори рунд с Ню Йорк Никс с 3:2 и ще трябва да се справят без лидера си Джейсън Тейтъм. "Агент 0" пропусна мач номер 2 от серията от първи кръг срещу Орландо Меджик заради травма в китката. Тейтъм се завърна за мач номер 3, но две седмици по-късно той също скъса ахилес в мач номер 4 срещу Никс и сезонът приключи за него. Той взе участие в 72 мача от редовния сезон - всичките като титуляр!
Това са 5 от най-важните имена в НБА. Дори няма да задълбаваме в безброй останалите играчи, които стискат зъби и играят въпреки хронични болки и контузии. Кой колкото може... До края на плейофите остава още месец. Дано да съм лош пророк, но това е предостатъчно време за още тежки контузии, които да направят плейофите още по-негледаеми и скучни. |