Промяна в акциза на цигарите и тютюна за повишение се предвижда от 1 юли 2022. Тя е заложена в средносрочната прогноза на Министерството на финансите за период 2022 – 2024 г., която ще бъде подложена на гласуване в Министерски съвет. Така пушачите ще бъдат едни от групите, които ще усетят негативна промяна в разходите си през 2022 г.
От 1 юли се променя акциза на цигарите от 177 лв. на 1000 къса(3,54 лв. на кутия) на 187 лв. на 1000 къса (3,74 лв. на кутия) или ръст с 5,64%
Поскъпването по този начин е около 20 стотинки на кутия само заради акциза, ако се добави и ДДС то поскъпването ще е поне с около 25 стотинки на кутия.Акцизът на нагреваемите цигари(тип IQOS и Glo) се повишава от 233 лв на килограм на 244 лв. на килограм. Във всяка кутия от 20 цигари HEETS има 6 грама тютюн и по този начин поскъпването на на акцизната ставка за кутия ще бъде в размер на 6 стотинки с включване на ДДС ще се повишат с около 7-8 стотинки, освен ако производителите не предприемат действия за увеличаване или намаляване на цените са самите изделия.
Увеличените е драстично по-малко от това, което подготвяше служебния кабинет, което щеше да увеличи цените на една кутия бездимни цигари с над 2,5 лв.
Повишение и през 2023 и 2024 г.
Повишението на акциза обаче няма да спре с 2022 г. предвижда се той да бъде вдиган на два пъти през 2023 и 2024 г.. Така от юли 2024 г. само за акциз на кутия цигари ще се плащат 4,12 лв. или с 58 стотинки над настоящите равнища. Ако се прибави и ДДС то увеличението ще премине 70 стотинки на кутия и това отново без да се отчитат цените на самите производители.
Акцизът на бездимните цигари в края на 2024 г. ще стане 268 лв. или 1,6 лв., което е с 20 стотинки над настоящите нива.
Акцизът на тютюна за пушене(за лула и цигари) също ще се увеличи, като от 152 лв. на килограм сега ще достигне 159 лв. през юли и 175 лв. в от юли 2024 г.
Заложените промени на акциза трябва обаче да бъдат одобрени от правителството и парламента, за да влязат в сила.
Зареждане ...


14:01 / 21.01.2022
987






Анонимен
на 15.01.2023 г.
Това, което не казват е,че като влезе еврото , цигарите ще станат по 4-5 евро. Крият от хората истината,но ,от друга страна, цигарите не са храна, че да умреш ако не ги консумираш,преживява се и това ,че е и полезно за здравето.
Анонимен
на 23.01.2022 г.
Не пушя през уя ме е
Анонимен
на 22.01.2022 г.
Ващо маме какво още не се сетихте да вдигнете. Боклуци долни.
Анонимен
на 22.01.2022 г.
И въздуха ни вдигнете, вече мам.. Ви, мръсна. Съсипахте ни
el_shaman
на 21.01.2022 г.
Да идват Ф-ките и да стачкуваме и ние пушачите,че кръчмарите ще вземат танковете:):)
Анонимен
на 21.01.2022 г.
Тва щото вчера писаха че пушачите са по-защитени от КуРоНаТа ся цигарките ще дърпат нагоре с цел пушачите да се бодат :Д :Д ето ви нова конспирация да може да има кво да се прай, че тия дни е*аси скуката заклевам се.
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.