ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Експерт разясни кой поема разходите при сгрешена от електронния търговец пратка
Автор: Екип Sofia24.bg 10:26 / 22.05.2024Коментари (0)955
©
Ако български търговци купуват стоки от трети страни и ги представят под свои брандове, като заличават информацията за производителя и вносителя, това е нелоялна търговска практика, тъй като въвежда потребителите в заблуда относно произхода на тези продукти. Хората ще останат с впечатлението, че те са произведени в България, което трябва да означава, че отговарят на всички европейски стандарти, директиви и регламенти относно безопасността. А всъщност да не е така. Това каза основателят на онлайн платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова в ефира на БНТ.

Тя обясни, че европейското законодателство в областта на потребителската защита е най-добре развито, тъй като съществуват системи за оповестяване за открити на пазара опасни хранителни и нехранителни стоки.

"Когато осъществяващите надзор на пазарите национални контролни органи установят, че дадена стока е опасна, подават информация по съответната система и по такъв начин много бързо за тези стоки са уведомени всички останали държави-членки. Предприемат се необходимите мерки по изтегляне, унищожаване или преработване, когато това е допустимо. По този начин се дообогатяват и доразвиват законодателните норми на ЕС, които страните-членки са задължени да спазват. Не така обаче стои въпросът за държавите, които са извън Европейската общност и именно затова ние не можем да бъдем сигурни доколко те отговарят на всички валидни за Европейското икономическо пространство стандарти, които пазят нашето здраве и живот“, разказа тя.

Важен критерий за потребителите е цената, но също толкова важно за тях трябва да бъде и обстоятелството има ли информация за търговеца, който ни предлага стоката, особено в т. нар. маркетплейси, където може да срещнем оферти на различни продавачи, включително физически лица.

"Ако дръзнем да пазаруваме нещо, което сме видели във Facebook, то със сигурност трябва да потърсим официалния електронен магазин, където трябва да е налична информацията и за търговеца, и за правата ни на отказ в 14 дни на рекламация до две години, условията на сделката и т.н.

Руменова разясни още, че при сгрешени пратки от страна на е-търговеца, той е този, който поема разходите по връщането на стоката и доставянето на реално поръчаната от потребителя.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Юли 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Олимпийски игри в Париж 2024
Столичен общински съвет 2024-2028г.
Първа лига, сезон 2024/2025
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Хороскоп за деня
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията