Непал се подготвя да премести базов лагер по пътя към връх Еверест заради глобалното затопляне и човешката активност.
1500 души преминават през мястото през пролетния сезон за катерене, а властите на страната вече не го смятат за безопасно.
Оказва се, че лагерът се намира върху бързо топящ се глетчер на височината 5364 метра.
Новата локация ще е между 200 и 400 метра по-надолу, където няма лед през годината, съобщава bTV.
Учени твърдят, че заради глобалното затопляне глетчерът изтънява с метър на година.
Зареждане ...


16:36 / 17.06.2022
927






Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.