ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
НОИ с конкретни примери за измами, свързани с обезщетенията за безработица и пенсионирането
Автор: Десислава Томева 11:07 / 31.03.2025Коментари (0)757
©
Развитието на социалното осигуряване е в тясна връзка с протичащите глобални и национални икономически, политически и социални процеси. Осигурителната система изпитва силно влияние от темповете на икономически растеж, демографската структура на населението, състоянието на пазара на труда – заетост и безработица, публичните финанси, нивото на доходите, инфлацията, размера на скритата икономика и т.н.

Практиката показва и "модернизиране“ на опитите за злоупотреби със средства на публичните фондове на държавното обществено осигуряване (ДОО), алармират от НОИ.

Териториално поделение на Националния осигурителен институт (ТП на НОИ) в Монтана е една от сравнително малките, но същевременно доста натоварени регионални структури на институцията в страната. То обслужва население от 114 526 жители, като 63 161 от тях са в трудоспособна възраст (данни към 31 декември 2023 г.). 

За предотвратяване на неправомерните изплащания се извършват анализи на подадените данни в регистрите на НОИ. В резултат на тези анализи се идентифицират осигурители, при които се забелязват ясни индикации за неправомерност. През последните три години по съставени и връчени общо 123 ревизионни документи на осигурители са установени неоснователно извършени плащания. За същият период издадените разпореждания на физически лица за възстановяване на неоснователно получени плащания са 511.

По така съставените разпореждания е установено, че преимуществено случаите са за: лица, упражняващи трудова дейност, докато са в период на временна неработоспособност на друго основание; самоосигуряващи се лица, за които по време на изплащане на обезщетение за временна неработоспособност е засечена търговска дейност, като за процесния период няма назначени работници или служители в търговското дружество. За установени нарушения за осигурителното законодателство са издадени актове за установяване на административно нарушение. С оглед правилното прилагане на разпоредбите на КСО и подзаконовите нормативни актове, са издадени задължителни предписания.

При осъществяването на предварителни и последващи контролни дейности са налице и случаи, в които при разглеждането на вече представяни документи за отпускане и изплащане на краткосрочни плащания и сравняването на наличните данни с тези от информационната система на НОИ се констатира подаване на данни за зачитането на осигурителен стаж и осигурителен доход, без да има правно основание за това, което налага издаването на разпореждания на физически лица за възстановяване на неоснователно изплатени обезщетения за безработица. 

Има случаи, при които се оказва, че това е малограмотно физическо лице, което е фиктивен собственик или управител на голям брой търговски дружества. Същото няма никаква компетентност, не е предприемало действия по управление и представителство на търговското дружество, не разполага с никаква първична счетоводна или осигурителна документация. Така установената фактическа обстановка определя невъзможността контролните органи да извършат проверка или ревизия на осигурителя. За установяване на извършвана търговска/стопанска дейност на търговски дружества от важно значение е взаимодействието на НОИ с органите на Националната агенция за приходите (НАП) по отношение данни и компетентност по прилагане на данъчното законодателство. Същите при съставяне и произнасяне с ревизионни документи по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс установяват факти и обстоятелства спрямо дейността на данъчно задълженото лице, които се ползват от контролните органи на ТП на НОИ за по-безспорно контролно производство при спазване на осигурителното законодателство.

Същият подход се прилага и при производството по отпускане на парични обезщетения за безработица. Най-често контролните органи се сблъскват с работници, назначени на длъжности, които нямат нищо общо с дейността на юридическото лице (общ работник в счетоводна къща, мениджър продажби в ЕТ и т.н.) или не притежават нужната квалификация. Подаваните данни за осигуряване обичайно са за кратък период. Още по-фрапиращо е, че в някои от случаите през посочения период в осигуряване (обикновено между 1 и 3 месеца) лицата ползват отпуск за временна неработоспособност, по който от НОИ им се изплаща обезщетение. Установени са и няколко случаи на лица, назначени в счетоводни къщи на длъжност "оператор на данни“, като "трудовата им дейност“ следва да е осъществявана от разстояние чрез "онлайн“ връзка.

Фактите сочат, че благодарение на регулярно извършваните проверки и засиления контрол върху осигурителите извършването на подобни "услуги“ на физическите лица намалява (Фиг. 7). При констатиране на подобна порочна практика се приема, че няма данни за извършвана реално трудова дейност, като по отношение на данните за осигуряване са издавани задължителни предписания за тяхното заличаване. Отпускането на обезщетението за безработица е по последното основание за прекратяване на трудовото правоотношение, което по правило винаги е "по взаимно съгласие“, определящо минимален размер и срок на полагащото се обезщетение.

От практиката

Работиш фиктивно два месеца, за да получиш право на обезщетение за безработица за по-дълъг период. Осигурено лице е работило при един работодател за периода от 25 април 2003 г. до 1 юли 2024 г. и считано от същата дата е освободенo от работа по взаимно съгласие. Веднага след това то е назначено в друго дружество на длъжност "снабдител-доставчик“, а само два месеца и два дни по-късно (на 30 август 2024 г.) е освободено поради изтичане на изпитателния срок. Факт, който принципно поражда право на обезщетение за безработица в размер и срок, определени от натрупания осигурителен стаж и декларирания осигурителен доход. Но не и в този случай.

В хода на проверките по отношение на правото на обезщетение за безработица са извършени редица контролни действия и са констатирани доста "интересни“ обстоятелства. Най-интересното от тях е, че за целия период на регистрация новият работодател няма наети други лица, освен посоченото.

След изискване на документи, доказващи извършване на трудова дейност от лицето в качеството му на "снабдител-доставчик“ на вендинг машини, са представени документи, които по никакъв начин не доказват извършването на дейността. Представен е само един опис, от който е видно, че на работника са предоставени необходимите суровини и материали за зареждане на кафемашините. Именно това определя една материална и отчетна отговорност на лицето, свързана с приемане, съхраняване, отпускане и отчитане на материални запаси, т.е. следва да има отчитане на първично извършените операции с приетите от него материали и суровини. С други думи не е изяснен в пълнота характерът на извършваната от работника трудова дейност.

Реално нито управителят на фирмата, нито работникът могат да представят документални доказателства за това как и по какъв начин служителят е обслужвал десетте обекта, имайки предвид тяхната отдалеченост в рамките на целия град и необходимостта от разходване на материални запаси по машините. Функциите, които би следвало да е упражнявало лицето съгласно характера на трудовата дейност и длъжността му, би трябвало да са оставили документална следа при работодателя. Такива в хода на проверката не са представени. Идва ред на нелепи твърдения на управителя като: "наех го за постоянно, но не можа да се справи“ и "има множество оплаквания от клиенти“. Те имат за цел единствено да подкрепят собствената му теза, която без подкрепата на никакви годни доказателства и първични документи за трудовата дейност откровено издиша. В крайна сметка на базата на констатациите е издадено задължително предписание за заличаване на данните. Отпуснато е обезщетение за безработица на лицето по последното основание за прекратяване на трудовото правоотношение, което реално е "по взаимно съгласие“. Затова то е определено с минимален размер и срок.

Отпускане на пенсии

Усилията на служителите от отдел "Пенсии“ са насочени към ефективен предварителен контрол и извършване на проверки при съмнение за представени документи с неистински данни или за неоснователно подадена информация. Регистрирани са случаи на издаване на документи от осигурител, в които се посочват некоректни данни за условията на положения труд и се предлага неоснователно зачитане на стаж по условията на първа или втора категория труд. Има и казуси, при които в издадените документи, удостоверяващи положен стаж, се вписват периоди, за които в първичните разплащателни документи и във ведомостите за заплати няма данни, че лицата са работили. Налице са и такива, при които след установена липса на ведомости на осигурителите се издават удостоверения за осигурителен стаж и осигурителен доход от бивши служители. За периода 2016-2019 г. от страна на ТП на НОИ – Монтана на компетентните органи са предадени над 30 сигнали със сериозни съмнения за наличието на неистински документи. В резултат от ефективните мерки на контрол през последните пет години е факт намаляването на броя на подобни случаи, като за целия период те са сведени само до 6. За периода 2020-2024 г. са регистрирани суми за неоснователно изплатени пенсии, които подлежат на възстановяване от лицата. Постановени са общо 149 разпореждания за неоснователно получени суми за пенсии за повече от 77 000 лв.

От практиката

Фалшив документ за категориен стаж, подписан от мним служител във фирмата. С подадено в средата на юни 2022 г. заявление лице желае да му бъде отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст при условията на първа и втора категория труд. Към заявлението то представя и документ за удостоверяване на стаж (УП-3), издаден на 25 януари 2011 г. от уж бивш работодател за периода от 1 ноември 1993 г. до 11 юли 1996 г. с посочена в него трудов стаж от втора категория труд. Лицето не предоставя обаче трудова книжка за трудов стаж преди 2000 г. В хода на проверката се потвърждават съмненията, че представеният документ е фалшификат и основната му цел е да допълни до 15 годините, необходими за отпускане на пенсия при условията на втора категория. Установено е още, че дружеството е с правна форма ЕООД а в документа е с правна форма ООД. Положените подписи в полетата за "изготвил“ и за "ръководител“ са идентични. При поискана проверка от контролни органи на НОИ в София относно достоверността на издаденото УП-3 е установено, че фирмата е с прекратена дейност от 9 юли 2018 г., а едноличният собственик на капитала е починал година по-рано.

След сигнал към органите на МВР оттам пристига очакваната информация, че въпросното УП-3 представлява инкриминиран официален документ, тъй като е подписан от лице, което към момента на издаването му (2011 г.) не е имало никакви правни отношения с осигурителя и затова материалите са предадени на Районната прокуратура - Монтана. С постановление на прокуратурата се потвърждават направените констатации. Във връзка с полученото от областната дирекция на МВР писмо на лицето е отказано отпускане на пенсия за ранно пенсиониране.


Още по темата: общо новини по темата: 742
01.05.2025 »
01.05.2025 »
01.05.2025 »
01.05.2025 »
01.05.2025 »
30.04.2025 »
предишна страница [ 1/124 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
План за възстановяване и устойчивост на България
Природни стихии
Художествена гимнастика - състезания и подготовка
Първа лига, сезон 2024/2025
Намериха мъртво 18-годишно момиче в Хасково, разследват убийство
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията