Областите Благоевград, Видин и Кюстендил са с най-ниските средни работни заплати, като разликата във възнагражденията между Благоевград и София-столица е над два пъти.
Tова обяви директорът на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ Любослав Костов. Той коментира, че се задълбочава тенденцията за растящи регионални различия в доходите:
"В областите Кюстендил, Благоевград и Видин, където средната заплата всъщност е около 1000 лева средно, което е с около една трета по-ниска от средната за страната - 1520. В другите страни разликата между средната заплата в отделните региони не е толкова голяма, само у нас е така. Два пъти е разликата, например между най-ниската средна в Благоевград и най-високата в София-столица“.
Костов уточни, че средногодишният ръст на средната заплата за страната е 12 процента, но в Кюстендил темпът на нарастване е едва 3,1 на сто, в Благоевград - 8,4, а във Видин - 8,9 на сто. Прогнозата на КНСБ е, че през 2022 година средната заплата за страната ще достигне 1734 лева.
Зареждане ...


09:12 / 07.02.2022
549






Анонимен
на 07.02.2022 г.
Нямам търпение да приемат минималната да е 50% от средната. Ще настане голям сеир, понеже средната, заради София се води 1600лв и ще расте и скоро ще стане и 2000лв , а в страната хората рядко взимат над 1000лв. Ще се окаже, че 85% от работещите в страната са на минимална заплата
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.