Твърдо и категорично сме решили държавата да се бори със спекулата. Това заяви по повод истерията около цената на олиото Корнелия Нинова, вицепремиер и министър на икономиката. Тя беше гост в "Денят започва" с Георги Любенов.
Абсолютно изкуствено създадено напрежение, подчерта вицепремиерът Нинова.
В България има достатъчно слънчогледово семе за производство на олио за тази и следващата година - тоест, предлагането е налице, нямаме дефицит на стока. Търсенето обаче се покачи, хората тръгнаха масово да купуват, няма как това да не се отрази на цената. Затова вчера отправих призив към българските граждани - тръгвайки към това, сами си вредим, обясни Нинова.
От 3 дни КЗП, КЗК, комисията за стокови борси и тържища проверяваме магазините в цялата страна. Има абсолютно изрядни тръговци, но има и много драстични случаи, посочи Нинова.
Например, в един магазин олиото е доставено с включено ДДС на цена 2,99 лева, а се продава на витрината за 5,99, това са 3 лева отгоре, които си е сложил търговецът. Тоест, има данни за спекула, което остро осъждам. Да се опитваш да трупаш печалби за ден два на гърба на хората е просто недопустимо, категорична е Нинова.
Тя посочи примери от държавите в ЕС, като заяви, че има меки мерки - проверки, наказания, с които сме започнали, но виждам, че Европа и светът тръгват и към доста по-драконовски мерки, допълни министърът на икономиката.
Нинова напомни, че България има право да задейства член 36 от Договора за ЕС, в който е записано, че при война всяка държава членка може да спре износа на основни продоволствени продукти.
Нинова припомни още, че преди 2 години, в началото на пандемията, когато е имало скок в цените на определени лекарства заради повишено търсене, от БСП са внесли законопроект за таван на цените, но тогава президентът Радев е наложил вето. Ако този закон беше приет, сега нямаше да се стигне до тази ситуация, смята вицепремиерът.
КЕВР е независима инситуция, нека да изчакаме решението им, заяви Нинова на въпрос за цената на тока.
Надявам се цената на бензина да не мине 3 лв. Предстои ни обсъждане. Както знаете, предстои актуализация на бюджета и ни предстои такъв разговор, обясни Нинова.
Виждам, че и Европа, а и партньорите в коалицията започват да се доближват до позицията на БСП за санкциите. Благодаря им, че проявяват разбиране, защото ние понякога сме коректир в тази коалиция, коментира още Нинова.
Времето показа, че тези санкции са вредни и за Бългатия, и за Европа, и за света и започна едно отрезвяване за тези хард санкции, които са удар за икономиката. И самият премиер Кирил Петков каза, че ние няма да подкрепим санкции, които България не може да понесе, коментира вицепремиерът.
Тя коментира и темата за несъгласието на БСП за изтребители от Нидерландия, които да охраняват въздушното пространство на България.
Няма пряка заплаха - защо да идват натовски сили и самолети да ни пазят? Това е причината, заяви Нинова.
Зареждане ...


09:41 / 13.03.2022
642





aahasfer
на 13.03.2022 г.
веднага отрядите на ЧК да тръгнат!Не само по магазините,ами и по къщите!другарко нинова,черпете от *бойния опит* на любимите ти съветски другари!И не забравяй,мършо дебелогъза,че ние помним.Всичко!
Виктор1
на 13.03.2022 г.
Ако един магазин си е достави олио на 3 лева и го пусне на 3.50,ще свърши веднага. Следващата доставка за магазина ще е вече на 5.50 и ще се продава на 6 лева. Нинова! Има пазарна цена на стоките която се определя от търсенето и предлагането. Това го пише в учебниците. Вие нова икономика ли измисляте? Между другото един човек от бранша каза, че няма как олиото да бъде 3 лева щом слънчогледа се продава по над 2 лева за килограм.
Sony007
на 13.03.2022 г.
Техноимпекс струваше милиони, а другарката си го взе за жълти стотинки. Те това е меко казано спекула...
Чичо Ичо
на 13.03.2022 г.
Когато има спекула не се констатира а се действа
локомотив пд
на 13.03.2022 г.
Затворете ги Нинова докато влезат в час .Затворете Билла,Кауфланд и Лидл.Същото е с бинзиностанциите .Затваряйте това е спекула за нея се влиза в затвор.
mittakd
на 13.03.2022 г.
"Нинова: Доставят олиото на цена от 2,99 лева, а го продават за 5,99 лева - това е спекула" - това не е спекула, нарича се пазарна икономика и щом има кой да го купува на 5.99лв., значи ще се продава на 5.99лв.! Друг е въпросът, дали ни харресва......
jani
на 13.03.2022 г.
мърша
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.