ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Носталгия по комунизма: За много българи 80-те години на XX в. са най-хубавите години
Автор: Екип Sofia24.bg 12:44 / 08.02.2023Коментари (7)387
©
Кога като общество се чувствахме най-добре и има ли десетилетие, което ни обединява в общото усещане за по-щастливо време? А може би възприятията са по-скоро индивидуални и най-доброто време е различно за всекиго?

В търсене на отговор на тези въпроси "Галъп интернешънъл болкан“ зададе сред пълнолетните българи въпроса "Кое е най-доброто десетилетие?“ по идея на "Капитал“. Абстрактният въпрос остави поле на респондентите за максимално широки асоциации. По традиция, такива питания извикват спомени за собствения живот или поне за живота на собствената страна. И това се оказва твърде показателно.  

В условията на кризи и несигурност, които третото десетилетие на двадесет и първия век досега ни предлага, не е излишно желанието да погледнем назад и да си дадем оценка и равносметка за живота си.

Изглежда, че осемдесетте години на миналия век изпъкват като най-добро десетилетие. Една четвърт от всички участвали ги посочват. Седемдесетте са най-хубавото време според 13,9% от запитаните, следвани от деветдесетте (13,6%), първото десетилетие на този век (13.3%) и второто десетилетие на този век – 12,2%.

Както може да се очаква, възрастта е в сериозна степен определяща за възприятията. Осемдесетте години на двайсетия век сякаш обединяват в най-голяма степен обществото ни в усещанията за най-доброто десетилетие. Респондентите на възраст между 46 и 65 години обаче възприемат осемдесетте като най-доброто време в много по-голяма степен в сравнение с по-младите или пък с най-старите. При до 35-годишни, например отговорите "осемдесетте“  са около една десета. При най-възрастните (тези над 66 г.) усещанията, че 80-те години са най-доброто време отново намаляват.

Тезата, че се обича най-много десетилетието на своята младост, се потвърждава и когато се разгледат обществените нагласи към седемдесетте. Поколението, което в най-голяма степен свързва десетилетието на диското с усещането за най-доброто време са именно респондентите на възраст над 66 години – които са били в разцвета на младостта си през седемдесетте. По-младите поколения изразяват в много по-малка степен сантименти към този период (а и нямат спомена). При респондентите до 35 години отговорите "седемдесетте“ не достигат и 2 на сто.

Нещо се пречупва в обществените възприятия спрямо деветдесетте. Поколението между 36 и 45 години, от което се очаква в най-голяма степен да възприема 90-те години като най-добри, е по-скоро раздвоено. Същото важи и за поколението между 26 и 35-годишна възраст. Още повече – децата и младежите на деветдесетте са и в значително по-голяма степен объркани за това кои всъщност са най-добрите години – над две трети от запитаните между 26 и 35 години не могат да преценят кое десетилетие е най-добро за тях. Една пета от запитаните между 36 и 45 години – също.

Объркването личи и в някои парадоксални данни. Излиза например, че поколението, било на двадесет години през деветдесeтте, гледа с малко по-големи симпатии към осемдесетте. Интересно е, че поколението 26-35 години (които са прекарали малка част от съзнателния си живот през деветдесетте) са по-благосклонни към този период. Немалки са дяловете на отговори в полза на деветдесетте и сред респондентите под 25 годни, голяма част от които дори не са били родени тогава. Може би тук роля играе традиционната идеализация на детството или на близкото миналото.

Очаквано, десетилетията на новото хилядолетие са най-добре оценени от най-младите (до 25-годишна възраст) Сред тях, отново очаквано, са и най-високите дялове на отговори "не мога да преценя“ – почти всеки четвърти представител на поколението Z. Вероятно базата за сравнение (натрупаният житейски опит през десетилетията) е това, което ни дава възможност да преценим кое е най-доброто. Вероятно и очакванията сред младите са, че най-доброто десетилетие предстои.

В крайна сметка, ако за най-възрастните е ясно кога е било най-добре и това е времето на тяхната младост, а за най-младите – очаквано това е времето сега (или може би по-скоро това, което предстои), то поколенията в средата изглеждат раздвоени. Деветдесетте години със своята силна динамичност, социални, икономически и политически промени се оказват добри за едни, но и много трудни за много от хората, очаквали ги с нетърпение.







Зареждане! Моля, изчакайте ...
0
 
 
Мноооого подвеждащо нещо. Защо пък точно към комунизма да има носталгия? Бабите и дядовците ни като си спомняха за старите градски песни и европейските бистра в Пловдив към монархията ли точно имаха носталгия? 80те е много популярно десетилетие с култов статут като култура, събития и наследство в цял свят и много хора изпитват носталгия към последното десетилетие преди дигиталната революция. Да не би в цял свят да е имало комунизъм?
+1
 
 
Да, не знаят също, че тогава се смеехме на запада, че при тях се продава диня на резен. Защото при нас диня се купуваше с чувал, по много.И нормалните домати бяха огромни и вкусни... Хайде да не сравняваме детайлите. По-важното е защо Полша, Чехия, Словакия, че и Румъния се оправиха, а ние стоим на дъното и не се оправяме, даже още потъва е като държава?
-1
 
 
Младите не знаят в соца как се чакаше по опашки за хляб, лимонада, бира, месо, сирене, кашкавал, а тоалетната хартия беше смачкан вестник "Работническо дело" и т.н. и т.н. прелести ....
+3
 
 
Точно тези хора направиха промяната. Те ходеха по митинги. Обаче ги излъгаха. След 1989 година стандарта на живот рязко падна. И сега за повечето хора е по-нисък от тогава. Затова е така, не е привидно заради това, че тогава са били млади. Искате обективно доказателство? А ми имате го: След 1989 година милиони българи по икономически причини бяха принудени да напуснат държавата и да търсят препитание в чужбина. Включително и много студенти. Това достатъчно обективно доказателство ли е? Сега около 10% от хората живеят много много по-добре от преди 1989 година. За повечето останали не е така. Другите обективни доказателства са държавната статистика, които обаче упорито не се показват. А на младите се втълпява колко лошо е било тогава и колко хубаво е сега...
+1
 
 
Нормално е всеки да харесва времето когато е бил млад, заради носталгия по младостта. Погледнато реално годините комунизъм са най-черния период в историята на България.
-1
 
 
Промяната трябва да тръгне от тези хора. Щом им липсва комунизма, да емигрират в Мацква и проблема им е решен
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Световна черна хроника
Изграждат нов реактор в АЕЦ "Козлодуй"
Парламентарни избори 2024
Бюджет 2024
Лоша инфраструктура в София
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията